Gaffel och sked
Jag ryser när jag tänker på de stora gafflarna och skedarna i trä
som prydde var mans hem för några årtionden sedan.
Inte ens all vit färg i världen skulle få mig att anse dem charmiga...
Viss nostalgi till trots så må ni tro att jag baxnade när jag hittade
dem i ny tappning hos Jotex för hela 299 kr.
ALDRIG att jag skulle köpa något dylikt.
Ryser eller jublar du över jätte bestickens återkomst?

Nja, snarare åt rysar-hållet då. Tycker överhuvudtaget att matredskap i trä är ohygieniskt och förlegat!
Kram på dig :-)
Jaså var det prydnader ha ha Nja, det var inte ens ok då för min del ;-)
Kram
Sv: Men va kul att veta vilken en person till som läser bloggen ibland är. Man har ju ingen aning vilka som är å kikar :) Hehe jag va hel inne på de där med träslev ett tag men insåg att de kanske inte va så himla hygieniskt. Tror inte på träbestickens återkomst.
RYYYYSSSEEERRRR!!!
Min mamma har ett par sådana från artonhundra kallt upphängda på väggen hemma. Jag hatar dom och har försökt att få henne att plocka ner dom hur länge som helst. Men icke! Dom hänger där och är så fula så fula så fula!
Kram
hahahihi.....fy tusan jag RYSER
kram lolla
Nä de där är inte i min smak. Huga! Här är läget fortfarande förkylt så vi skickar Mikael och Melvin på kalaset. Och sen hoppas jag på att dom tar hem en tårtbit åt mig ;) Jo Melvin är så stor så han får vara på badhuset själv. Det är sjukt va tiden går fort. Kramen!
Not!!! Vill inte ha.
Tänk, jag som aldrig får i mig nåt starkare nuförtiden. Här sitter jag nyduschad, sminkad, stylad och med en Kopparbergs päroncider i handen...Ikväll ska jag hänga med ett par vänner ut på partaj, det var över ett och ett halvt år sedan sist och vet du vad som är riktigt illa??? Jag känner redan av första cidern. Illa eller hur? Asg*
Hoppas att du får en mysig kväll.Kram till dig från mig.<3
Usch jag ryser. Såg dom också på Jotex och tänkte faktiskt samma sak....fy sjutton dom skulle jag aldrig ha på väggen.
Ha en bra kväll!
Finns vissa saker som inte kommer över min tröskel. Bla jättebestick, plastblommor och pråliga ljusmanchetter ryyys. Men jag fick tips om att köpa ljusmanchetter på loppis och sedan pilla isär dom, massor med pysselmaterial. Så kanske att en ljusmanchett skulle kunna få passera dörrhålet. /Marie
hehehe jaaaaaa verkligen , jag håller me dig fullt ut!!! huva
allt gick så bra idag.
Skönt även att vara själv med S..
Pysslade ni idag?
Har du något förslag på hallowen pyssel?
Ska bli kul att fixa Nisses egna pumpor.
Kramisar
Huuu, de där hemska gigant-besticken kommer jag ihåg:)
Skulle aldrig ta in ett par i huset även om jag fick dem gratis;)
Ha en skön söndag!
Kraam Jenny
Nämen fy! Jag håller med om att man ryser av dem. Mitt minne av sådana är nog snarare att jag och brorsan jagade varann med gaffeln :-)
Hur kunde folk få för sig att köpa dem? Och vem får för sig att köpa dem idag??
Kram
Jag ryser nog.
Inget jag tänker införskaffa mej i alla fall:-)
Jag håller mej till mina Ikeabestick tror jag...och de i äkta silver som jag samlat sen jag var liten.
Hoppas du haft en fin lördag!
Kram
Haha!
Jag vet faktiskt inte vad jag tycker...hatar dem samtidigt som jag kanske kan tänka mig dem på nån vägg i matsalen :)
Dom är ju lite roliga i sin överdimension!
Men ja, hmm, njaa....kommer knappast skaffa dem men jag har inte bestämt mig för hiss/diss än.
Marie L - Ja du då har vi nog samma kriterier över vad som absolut inte får korsa tröskeln, men ditt tips med ljusmanschetten ska jag lägga på minnet!!!
Josefin - skrattar gott Jagade ni varandra med dem?! Vilken syn... :-D Önskar dig en riktigt fin dag, och du, ett stort tack för att du så ofta tar dig tid att kommentera!!! <3 Kram
Njäe... ingen direkt hit... jag har inte ens tänkt på dem, men nu när du säger det så kan det hända att farmor har haft nåra sånadär...
Haha ja vi jagade varann med gaffeln när vi bråkade :-) Men vad jag minns så blev det inga värre skador.. ;-)
Vad gullig du är, får skriva tack själv att du har en sån bra och läsvärd blogg!
Kramar
Josefin - Gulliga du! <3