1:a advent och skyltsöndag
Idag har snön verkligen vräkt ned, så vi har skottat så det stått härliga till. En tur på byn med grannarna har vi också hunnit med. Men årets skyltsöndag och julmarknad var inget att hurra för, en stor besvikelse. Så vi gick hem och väntar nu på att gubbarna ska komma med hämtmat från My Way till oss. Hoppas att ni haft en trevlig första advent och glöm inte att vi får öppna första luckan i adventskalendern i morgon!
Kläder för en prinsessa
Kyligt ute idag
Temperaturen pendlar mellan minus 15-17 grader idag. Jag som hade planerat en lång promenad med vovven på tu man hand, men med tanke på att jag fortfarande är lite snuvig så får det bli en pysseldag inne istället. Tänkte fixa färdigt mitt trätråg, ett hjärta och eventuellt leta reda på mina vattenfärger och måla lite snöflingor på glas... Eller så är jag lat och kryper upp i soffan och läser en bok, det har nämligen inte blivit så mycket sömn i natt. Luran har varit kinkig, tänder, magonta eller förkylning, något var det... Men nu verkar hon hur pigg och glad som hellst! Och tur är väl det, för vi har sån evinnerlig lyx att vi blivit bjudna på middag ikväll :-) Trevligt! Får bara hoppas att pepparkaksbaket inte tar knäcken på I & N, det är ju så lätt hänt att degen hamnar i magen... På tal om mage, det måste nog ändå varit det som spökat för Luran i natt. Hon fick nämligen smaka både det ena å det andra i går kom jag på.
Nej, nu fick vi besök så nu blir det kaffe och saffransmuffins med vit choklad (jätte goda, rekommenderas!). Ha en fortsatt trevlig lördag!
Zinkhus - jag vill ha!
Adventspresent
Vi (jag och Luran) tog en promenad på eftermiddagen i förhoppning om att hitta en ny stjärna till min adventstjärna på fot som jag har i köksfönstret. Men snacka om dumt - det finns inte en stjärna att köpa separat utan då måste man köpa en helt ny adventstjärna med fot och allt. Idiotiskt! Klart som korvspad att pappstjärnorna går sönder och blir tuffsiga när de får ett par år på nacken. Tillverkarna borde ju därför sälja enbart pappstjärnan. Folk vill kanske dessutom variera färg på stjärnan? Så läser ni detta MARKSLÖJD, se för böveln till att börja tillverka separata stjärnor, gärna i vitt, svart, rött, guld och silver - jag lovar att de skulle sälja som smör i solsken!
Som jag misstänkte...
En promenad med grannen, barnen och Dobby har det hunnit bli på förmiddagen. Det är skönt att komma ut och få lite frisk luft och dagsljus. Mannen har åkt och jobbat och kommer inte hem förrän i natt, lite trist. Helgen blir så kort + att det är den sista tex mex buffén på Hotellet. Men vi vår väl hitta på något kul på lördag istället! Och på söndag måste vi ju ut och kolla in julskyltningen, sedan blir det fika med muffins, kakor, tryffel och glögg här hemma.
Nu ska jag försöka få mitt kvicksilver att somna, samt försöka titta till era bloggar - men jag har inte så stora förhoppningar då datorn är extremt seg idag. På tisdag hoppas jag att felet/felen ska åtgärdas så jag kan blogga, kommentera och besöka er i vanlig ordning! Nu inser jag att mannen har rätt, jag är nog datorberoende, för attans så frustrerande det är att inte kunna surfa som man vill!
Har jag tur så blir datorn mer sammarbetsvillig så jag kan lägga upp en dagens Lura senare idag eller i helgen, om inte så passar jag på att önska er alla en trevlig helg och första advent redan nu!
Min kycklinggryta
1 kg kycklingfilé
1 påse tacokryddmix
1-2 msk Tandoori Curry Paste
3 dl mellangrädde
1 burk creme fraiche
eventuellt även paprika eller färska champinjoner om man har det hemma (det hade inte jag idag)
Gör så här: Skär kycklingfiléern i bitar och bryn dem i smör i en djupare stekpanna, gärna en wook. Tillsätt kryddmixen och Tandoori pastan. Låt detta brynas med kycklingen någon minut innan mellangrädden och creme fraichen tillsätts. Låt puttra en stund. Färdigt! Servera med ris och en god sallad, gärna med melon i.
Tandläkaren
Dagens Lura
Foto: Privat
Detta foto har vi gjort en canvasförstoring av som vi har i TV-rummet, utan tvekan familjens vackraste tavla! Jag ser verkligen fram emot de bilder som Jenny tagit, jag tror att det bland dessa finns några som skulle göra sig upperligt som förstoringar. Måste ta och investera i några vackra ramar bara.
Saffransmuffins
Saffransmuffins med vit choklad (ca 16-20 st)
50g margarin eller smör
2 ägg
2 dl socker
3 dl vetemjöl
2 tsk bakpulver
½ g saffran
1 dl mjölk
50 g riven vit choklad + 50 g riven vit choklad till garnering
Gör så här: Smält matfett och låt det svalna. Vispa äggen och sockret tills smeten blir porös. Blanda ihop de torra ingredienserna och rör sedan ner dem i äggsmeten. Tillsätt det smälta smöret och mjölken, blanda till en jämn smet och rör till sist ner den rivna chokladen och rör om. Fyll muffinsformarna till 2/3. Grädda i mitten av ugnen i ca 10 minuter på 225 grader. Garnera med den rivna vita chokladen.
Även detta recept har jag lånat från Allers julmagasin, sidan 95.
Här skulle en bild av mina fina bakverk varit, men det vill inte datorn :-(
Mannen meddelar i alla fall att muffinsen var goda tillsammans med ett glas kall mjölk!
Jag blir så glad!
Som ni vet är inte min dator kry, bilder och länkar tar allt för lång tid att lägga upp. Jag gör det därför lätt för mig och ger awarden vidare till alla ni som tittar in här idag - för just DU är VÄRDEFULL och BETYDELSEFULL, glöm inte det!
KRAM
Dagens planer...
Jag och mannen såg förresten Tomten är far till alla barnen i förrgår kväll, och då infann sig verkligen julstämningen. Den är redan en klassiker i vår familj :-) På tal om jul, man kanske skulle börja slå in klapparna? Jag antar att pappret och snörena kommer att vara det mest intressanta för Luran i år, men ändå kan man ju inte låta bli... Morbror och moster hördes också ha ett lager med klappar på lager till Luran - hon kommer att bli en härligt bortskämd unge!
Jag borde även ta tag i målningen av mitt trätråg idag, minst en strykning till krävs. Sedan vore det ju inte fel att fixa lite granris heller... En stjärna och en ljusstake ska dessutom upp i fönstren på övervåningen - jag har liksom glömt bort att göra jul där. Men det gör inte så mycket då det är på nedervåningen dagarna tillbringas mest. Första året vi bodde här gjorde jag jul överallt - verkligen överallt! Till och med i tvättstugan fanns en ljusstake och tomtar. Tänk vad barn kan göra en rationell!
Nej, nu ska jag ta och skära upp kycklingsfiléerna och se vad jag måste handla till min kycklinggryta som står på dagens middagsmeny.
Hoppas ni som tittar in här får en fortsatt trevlig torsdag!
Mer tid för pyssel...
Foto: Privat
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Dagens Lura är två bilder som visar hur glad Luran är när hon är uppe och "går". Hon är helt oförskräckt och släpper bordet med jämna mellanrum, ibland drattar hon i backen, men ibland står hon och balanserar innan hon tar tag i bordet igen. Så snart går hon nog på riktigt!
Vit chokladtryffel
200 g vit blockchoklad
1 dl vispgrädde
+ Lika delar vanilj- och florsocker att rulla kulorna i.
Gör så här: Hacka chokladen grovt. Koka upp grädden, dra av från värmen. Rör ned chokladen i grädden. Låt svalna och rör sedan smeten blank. Täck över och ställ i kylen. Ta den hårdnande smeten med tesked och forma till en liten kula som rullas i vanilj- och florsocker. Lägg i liten knäckform. Förvara i kylen.
Receptet är från Allers Julmagasin, sidan 69.
En sjuk dator och tryffel
En promenad i det härliga vädret har hunnits med, jag och Luran postade ett paket till Sanna :-) Sedan blev det lunch på fiket med ett gäng trevliga mammor och barn. Luran sover fortfarande ute i sin vagn, så nu ska jag göra vit chokladtryffel. Receptet kommer senare när datorn är kryare (förutsatt att de blir goda).
Hoppas ni får en fortsatt bra dag!
KRAM Therese
Zinklyktor
Julfin farstukvist
Foton: Privata
Brickor
Dagens fynd på Wiiks var utan tvekan dessa två brickor modell mindre - precis lagomt stora för en kopp te eller kaffe samt en smörgås. Nu gäller det bara att jag och mannen kommer ihåg att använda dem så jag slipper fler ringar på TV -rumms bordet. Gillade både färgsättningen och retromönstret skarpt!
Foto: Privat
Dagens Lura
Snö och snor
Min datorsladd sjunger på sista versen, den har fått ett brott så stömmen växlar mellan nät och batteri. Således kan den när som hellst dö, tänkte ni skulle veta om jag plötsligt inte dyker upp här på ett par dagar eller någon vecka. Jag hoppas dock att jag får en ny kabel omg, men man kan aldrig så noga veta med statliga verk och myndigheter. Men jag borde ha påtalat felet direkt när jag märkte det för någon månad sedan, så jag får väl skylla mig själv!
Titta förresten vilken söt tomtenissa som lekte hemma hos oss i morse:
Spetsar och Volanger
Mamma Lycklig
Krona
XMAS
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Luran inviger sin nya tripp trapp stol, men blev lite butter när jag kom och störde henne och pappa med min kamera. Jisses så stort köket känns nu när den andra barnstolen åkt ner i källaren (så Luran kan sitta i den medans jag hänger tvätt/duschar). Kockbänken har även den åkt ner i källaren på förvaring, liksom en av köksstolarna. Nu går det ju faktiskt göra något i köket, baket idag gick lekandes lätt när man hade bänkyta att arbeta på och slapp trängas med kockbänk och stolar :-)
Vilken egenskap är viktigast hos en vän?
Min motivering till vilken egenskap jag värdesätter mest hos en vän var denna:
"Jag skulle vilja vinna boken vänskap och ge den till Sanna. Det är en stark, omtänksam, vacker tjej - även om hon inte vet om det själv. Livet har farit fram hårt med henne, redan från barnsben har hon utstått saker som en annan inte kan föreställa sig i sin vildaste fantasi. Och nu när allt verkade ljust får hon beskedet att hennes mamma fått tillbaka sin cancer i magen. TROTS detta fortsätter hon att skriva positiva och uppmuntrande saker åt alla sina bloggvänner! Vilken människa. Önskar så att hon var min vän irl. Därför vill jag vinna boken vänskap och skicka till henne lagom till jul. För hon har den egenskap som jag värdesätter högst hos en vän - OMTÄNKSAMHET."
Så vinsten är inte min, när boken dyker upp skickar jag den direkt vidare till dig Sanna!
Rött, brunt och guld
Så här ser det ut på linneskåpet:
Foto: Privat
Synd bara att jag inte kan få till en bild så det synns hur mysigt det blir när man tänder alla ljusen. Dessutom stör jag mig på guldrankan som måste få stå kvar. Jag är rädd att den dör om jag flyttar runt på den förmycket. Det är nämligen den ENDA växt som växter och frodas hemma hos oss. Just krukväxter tycker jag är ett problem så här i juletid. Jag hade gärna haft små granar eller granris i stora glasburkar istället i fönstren, men vad ska man då göra av alla blommor som blir "över"? Man vill ju gärna ha dem kvar då det annars blir rätt tomt i fönstren efter julen...
Foto: Privat
Foto: Privat
Det vita bord som jag tidigare hade i rummet mellan kök och vardagsrum ersattes idag av den gamla symaskinen som tidigare fungerat som TV- bänk. Pappa kom hit med min gamla brudkista som vi istället ställde TV:n på. Det känns som ett mycket mer stabilt och Luransäkert alternativ!
Årets favorit är utan tvekan min jullåda! I den finns numera så mycket smått och gott och så mycket trevligt pyssel som jag ska ta itu med vad det lider. Julens "krimskrams" sammlas på ett ställe, vilket gör att vardagsrummet inte känns överbelamrat med julsaker i övrigt. Två hela flyttkartonger med julsaker ställdes tillbaka upp på kattvinden. Två tomtar i fönstret bredvid stakarna kände jag fick räcka + denna lilla nisse som jag tycker är så lik mannen ;-)
Nu är det bara bron kvar, en krans och några tomtar ska ut dit innan advent nalkas. Men det tänker jag dra på, för man kan ju inte göra allt roligt på en gång!
Jag kan förresten meddela att vaniljstjärnorna fick godkänt av mannen, så jag kan bocka av ytterligare en kaka. Skönt! Nu är det bara någon mjuk kaka, saffransmuffins och vitchokladtyffel kvar att göra innan jag känner mig nöjd.
Nej, nu ska jag gå ut och värma på de heta kötbullarna i tomatsås som jag gjorde på förmiddagen med vitlök, tikkamarsala och soltorkade tomater. Förkylningen till trots så borde jag känna smaken på dessa :-)
Gårdagens pyssel
Vaniljstjärnor
Vaniljstjärnor (ca 35 st)
150 g smör eller margarin
3/4 dl florsocker
3 dl vetemjöl
1 dl potatismjöl
1 vaniljstång
50 g röda coctailbär (fast jag använder gröna... mina kakor kommer att se mögliga ut ha, ha!)
Gör så här: Mät upp matfettet, florsockret, vetemjölet och potatismjölet på bakbordet. Snitta vaniljstången och skrapa ur fröna. Lägg dem i de uppmätta ingredienserna. Hacka snabbt samman till en deg. Hacka coctailbären grovt och arbeta in dem i degen. Arbeta inte för länge eftersom bären då går sönder och färgar degen. Lägg kallt och vila ca 1 timme. Sätt ugnen på 175 grader. Kavla ut den kalla degen på mjölat bakbord till en tunn platta, ca 0,5 cm tjock. Ta med ett stjärnmått ut kakor som läggs på en bakpappersklädd plåt. Grädda kakorna till svag gyllenbrun färg i mitten av ugnen, i ca 10 minuter.
Ser väl hyffsat lätt ut, det borde jag klara utan större missöden - hoppas jag! Jag har i alla fall en dubbel sats som ligger och väntar på att få kavlas ut om en stund...
Receptet är hämtat ur Allers Julmagasin, sidan 17.
Önskar jag var liten...
Foto: Maileg
Jag har fått en utmärkelse!
Reglerna:
1. De som mottagit awarden ska lägga upp en bild på den.
2. Länka till den blogg du fick den ifrån.
3. Ge den vidare till sju andra bloggare och länka till deras sidor.
4. Lämna ett meddelande i deras bloggar så de vet om att de fått den.
* Sanna för att hon helt enkelt är en underbar person, jag tror att hon har änglavingar bak på ryggen om man kollar efter riktigt noga! Tack för att du alltid är så positiv och lämnar efter dig så trevliga kommentarer.
* Hemma hos Bröderna Bus är en ny bekantskap i bloggvärlden, men en mycket trevlig sådan! Awarden ges främst för de humoristiska historier som Camilla alltid förmedlar med glimten i ögat.
* Hem & Lycka för att det är en av de bloggar som jag följt längst sedan jag fick upp ögonen för vilka underbara och inspirerande inredningsbloggar det finns på nätet, och därifrån har jag hittat vidare till många av er andras underbara och idé rika bloggar. Maria fotar dessutom gudomliga bilder!
* Julhusets julblogg för att det helt enkelt är nr 1 bland julbloggarna! Titta in hos Annika och insup stämningen, eller bara för att se hur hennes julstök framskrider.
* Molly´s Grove får sin award för att Malin är en grym illustratör!
* Båtslyckegård för att Lotta förenar hund/djurliv och inredning på ett så härligt och inspirerande sätt!
* Månskens bönderna för Lindas och Patriks slit!!! Hatten av för er, och ett stort tack för att jag via Lindas bilder och text känner mig som en bonde emellanåt, i alla fall som en blogg bonde :-) Perfekt för en lat hö/häst allergiker som mig!
+ en bonus award till Mellan himmel och helvete för att Lovisa är en sådan kämpe, och helt otrolig när det gäller bakning och dekorationer.
Jag önskar att jag fått dela ut ännu fler award, för det är så oändligt många fler bloggar jag besöker dagligen! Ska försöka bli bättre på att lämna kommentarer så ni vet att jag tittat in även hos er :-)
Tjugo i fem...
Unik mössa
Renar i zink
En bakelse
Färdigfejat i köket
Foto: Privat
Pepparkaksmått kan användas till annat än att baka! I mitt pressglas ligger kanelstänger och andra kryddor och sprider väldoft.
Foton: Privata
Foto: Privat
Foton: Privata
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foton: Privata
Foto: Privat
Foto: Privat
Här ser ni kvällens pyssel. Jag kom på att figurerna från Pluto som jag köpte på Blommona när jag var i Vilhelmina sist nog skulle göra sig bättre som tre små tavlor än i min fula bordsgran (som nog aldrig kommer in inom husets fyra väggar om mannen får bestämma). Hoppas nu bara att blir som jag tänkt mig...
Vackrare förr?
Foto: Privat
Inredningstidningarnas julnummer - tips!
Foto: Privat
Jag har bläddrat igenom de flesta inredningstidningarna för jultips, inspiration och pyssel. Några av dem ser ni ovan. Klart bäst är Allers julmagasin! För er som inte lägger pengar på sadant här "rat/fjask" (enligt mannen) så tänkte jag ge er de (enligt mig) bästa tipsen ur Allers julmagasin. Håll till godo!
- Ett tips är att köpa hårda plastdjur, tex hästar (och andra bondgårdsdjur) och knyta en tunn ståltråd runt dem och göra en ögla för upphägning. Doppa sedan djuren i gips (låt torka mellan gångerna, om det krävs fler för att djuret skall bli täckt) och strö på glitter - vips så har man en fin julgransprydnad!
- Gör egna blomsteruppsättningar, en enkel hyacint och en julkula i en vacker kruka är allt som behövs! Billigt och snyggt!
- Köp 24 stycken vackra, annorlunda, roliga julgranskulor och slå in och ha som en "kalender". En efter en hamnar de i granen som blir färdigklädd lagomt till doppare dan!
- Gör ett vackert blickfång genom att rulla olika sorters spetsar kring kulor av olika storlek, sätt fast lite lingonris och du har en vacker dekoration om du samlar ett par i en skål eller på ett fat.
- Har du ingen kruka på blomman du ska ge bort? Ingen fara, linda bara lite vackert silkespapper runt dess plastkruka och fäst med ett snöre, vips färdigt att ge bort! :-)
- Ett annat tips på gå-bort-present är att lägga massor av värmeljus och en vacker tändsticksask i en påse, en enkel och lysande gåva.
- Gör egna julettiketter/julkort, ta grovt papper och lite bokmärken och glitter. Färdigt!
- Gör strutar och/eller smällkarameller och fyll med överraskningar!
- Använd pepparkakor som bordsplacering, spritsa släktens olika namn med kristyr.
I tidningen finns dessutom massor av recept på kakor, godis och drycker! Jag ska göra vaniljstjärnor, vit (och eventuellt även mörk) chokladtryffel, chokladkaffe med smältande glass och saffransmuffins med vit choklad. Jag lägger säkert upp de recepten senare...
Ett annat stort plus med Allers julmagasin är inslaget med Anna som har den här bloggen, det blir liksom mer inspirerande när man ser hur "riktiga" människor har det. Dessutom delar hon med sig av massor av idéer och inspiration som vi vanliga dödliga människor kan ta efter.
Dagens Lura
Foto: Privat
Luran provsitter Dobbys nybäddade korg - även vovven måste få det julfint!
Hans julstrumpa ska också upp vad det lider.
Foto: Privat
Men sedan lockade "tittut-leken" bakom julgardinerna
- så vi får se hur länge de hänger uppe ;-p
För att vara snorig så har hon då energi så det räcker till...
En snöglob
Bilden är hämtad från Martha Stewarts hemsida.
Såhär gör du en egen snöglob:
-Ta en glasburk med tättslutande lock.
-Du kan använda plastfigurer eller figurer i glas (metall brukar rosta, och gips löser upp sig)
-Om du vill kan du måla locket på burken så det "matchar".
-Sandpappra insidan av locket så att det blir en "ruff" yta.
-Med vattenfast, genomskinligt lim klistrar du på figurerna på lockets insida och låter limmer torka.
-Fyll burken NÄSTAN full med destillerat vatten; en nypa glitter och en aning glycerin. Det gör att glittret inte faller för fort.
-Skruva på locket hårt, vänd på burken och låt det snöa!
LYCKA TILL!
Virka en lussekatt?
Del 1 - adventkalender hos Villa Hemmet
Den stora julboken
Annorlunda julgran
Rätt fräck tycker jag!
Söta julmöss
Vacker tavla
Tävlingen pågår till den 5/12.
Gårdagens Lura
Foto: Privat
Endast ETT kort togs på Luran igår, så valet blev lätt :-) Här är vi på väg till mormor som agerade barnvakt medans jag och mannen jagade. På sig har Luran världens bästa stickade overall som min faster gjort. Denna typ av overall är suverän när man ska åka bil osv (då den är lagom varm, vår lilla Lura är nämligen väldigt varm av sig och svettas floder om vi trycker ner henne i något varmare). Den är dessutom magisk - den växer med barnet. Luran fick en när hon föddes som har haft fram tills nu, den har töjts allt eftersom...
Nu är det jul i vårt hus!
Hoppas ni får en fin dag - och om en vecka får vi tända det första adventsljuset, tänk så fort tiden går!
Gårdagens jakt
Foto: Privat
Vår gamla lada där vi håller till när vi har stokalas och inte ryms i själva kronotorpet som vi har som jaktstuga. På bilden nedan är en vy av andra sidan tomten (läs lägda!).
Foto: Privat
Foto: Privat
Förutom själva jaktstugan som våra jaktgäster brukar bo i har pappa och Läckan var sin barack stående på Kronby där de brukar bo under jakten (ni ser dem i bakgrunden). Här på bilden är det Gneka som tänker gora upp eld, kråkorna blev i alla fall glada ;-)
Foto: Privat
Visst såg mitt pass inbjudande ut?! Jag kan meddela att första timmen gick bra, men sedan frös jag så jag skakade - nagelbit´n var bara förnamnet! Hade det kommit en älg eller två hade de garanterat klarat sig som jag skakade... Nedan bjuder jag på tre vintriga vyer från mitt pass.
Foton: Privata
Tävling - Hope
Lusse te
Jullåda
Foto: Privat
Foto: Privat
Flytande äpplen
Foto: Privat
Foto: Privat
Dagens Lura
Foto: Privat
Luran greps även hon av städiver idag, så det blir temat för dagens bild!
Stor jultävling hos Annalunda!
Den avslutas 26/11.
Fredagslyx på toan
Från skrubb till förvaring
Nu är det nästan lika mycket grejor kvar, men sorterat och lagt i lådor. En hylla till hunden (den översta), en hylla med förvaring, en hylla med förbukningsvaror (papper och ljus odyl), samt en hylla med Lurans våtservetter och handdukar till toaletten nere. På golvet rymms mer förvaring i lådor, skötväska, blöjor och en korg med pappersåtervinning. Det bästa av allt är att även tvättkorgen och dammsugaren kommer att rymmas in där! Kanon! På väggen finns det dessutom massor av krokar där man kan hänga upp diverse saker. Hoppas nu att ordningen består...
Vår adventkalender
I år kanske julen kommer tidigt?! :-)
Foto: Privat
Hjärtan
Vas eller lykta?
Foto: Privat
Planer
Dagens planer är som följer:- Promenad tillsammans med grannen (samt barnen och hund)- Baka en dubbel sats av någon kaka (tips?!) Uppdatering - jag gör helt enkelt ett eget recept , det blir snittar med björnbärsmarmelad. Men det projektet blir efter middagen...- Tvätta och hänga tre maskiner tvätt- Måla väggordet nere i källaren- Städa ur "rat skrubben" och förvandla den till en smart förvaring (eventuellt kommer bilder på mini makeovern)- Storstäda toaletten på nedervåningen- Fixa en älgstek och hasselbackspotatis till middagen, gjorde mannen! :-)
- Åka och storhandla- Dra runt med dammsugaren, gjorde mannen - ännu mer :-)
Sedan kasta upp benen i soffan och ta helg ;-)
Nötter
Hur söt skulle...
Vi tävlar om den hos Vita hjärtan & rosa drömmar. Tävlingen avslutas 4/12.
Stegräknare
Vill vinna...
...andrapriset som Hemma hos Bröderna Bus lottar ut. Man ska inte gapa efter mycket, ni vet ... ;-) Utlottningen pågår till 23/11.
...eller denna vackra lampett som man kan knipa i Kallholmens tävling som pågår till den 24/11.
Bebis-bekännelser!
En kudde från Myra
Fyra årstider har en tävling i samarbete med Myra Collection. Första pris är en vacker julkudde. Var med och tävla du också! Tävlingen avslutas den 30/11.
Källartrappen
Efter att ha gått i mål med mitt "renovera-trappan-projekt" så kan jag meddela att vår källare numera är ljus, varm och välkomnande. Dessutom doftar den gott sedan fuktskadan är åtgärdad. Nyhängd tvätt tillsammans med en doftpåse gör att det numera är en fröjd att gå ner i vår källare! Det är dessutom säkrare än tidigare. Trappen var nämligen glashal efter många års fernissande och lacklager, det är ett under att jag och mannen inte brutit något under de år vi haft trappen på detta sätt. Nu är den säker eftersom jag satt dit halkskydd som dessutom är sköna att sätta nakna fötter på då man varit nere i tvättstugan och duschat (vi har endast badkar uppe på toaletten).
Källaren går nu i grått, vitt och svart. Borta är allt "rat" och spikar och krokar längst med väggarna som riktigt uppmanade till att spara på allt och hänga dit det skräp som man samlat på sig. Jag har dessutom forslat bort påsvis med kepsar till mannens förskräckelse. Kvar blev endast den vackra och praktiska spindelkroken. En tunn gardin hängdes framför den fula ytterdörren som ska bytas till sommaren. Dels släpper gardinen in dagsljuset från dörrfönstret, dels förhindrar den visst kallras. Perfekt! Tre glaskulor med värmeljus samt en vägghängd zinkvas med en vit kalla är de enda utsyckningarna, tillsammans med tre svarta ljuslyktor på en nich under trappen.
Det enda som är kvar att göra i källartrappen är väggordet Carpe Diem som ska in under de tre svarta lyktorna på nedersta bilden till höger - men det får bli morgondagens projekt!
Dagens Lura
Foto: Privat
En slocknad stjärna! Detta har aldrig hänt förr, men bus med Isabelle och Isak, besök av Nina och sedan Angelica och Oliver tog knäcken på Luran. Hon somnade i sin matstol medans jag hackade löken til köttfärsåsen. Rara lilla unge! Lyckades till och med bära henne till sängen där hon fortsätter att sova...
Början till "advetsstaken"
Foto: Privat
En helt vanlig dag på Sockenvägen...
På förmiddagen hälsade jag och Luran på våra goda grannar, sedan begav vi oss hem och bakade en dubbel sats Dumlekakor. Hör och häpna - de blev lyckade! Nu har jag fått blodad tand, får se om jag drar till och bakar även i morgon. Ninuz tittade förbi och roade Luran, det var tacksamt! Baket gick mycket smidigare på det sättet - tack!
Jag har även hunnit testa att spritsa lite kristyr på pepparkakor till mina adventsljus, även det blev riktigt lyckat (ni kan få se senare). Nu inväntar jag Angelica och Oliver som skulle titta förbi och förgylla eftermiddagen, sedan blir det till att sno ihop en köttfärssås så jag har någon mat att bjuda mannen på idag. Han skulle visst fixa en vajer till det drapperi som jag ska sätta upp nere i källare också - så ikväll är förhoppningsvis källartrappen helt klar. Äntligen! Tja... så ser en helt vanlig torsdag ut hos oss - vad har ni gjort idag?
Dumlekakor
200 gr smör
3 dl vetemjöl
1 dl ströstocker
1 tsk bakpulver
12 st dumlekolor (original, fast jag har även prövat med de smaksatta med gott resultat)
1 fp noblesse (rosa är original, men jag använde mint och apelsin varianterna i fjol och det blev jätte gott!)
Folieformar (eller dubbla pappersformar)
Gör så här:
1. Blanda smör, mjöl, socker och bakpulver. Låt degen stå kallt i 30 min.
2. Dela degen i 24 bitar och rulla till bollar. Tryck ner en halv kola i varje och lägg i formarna.
3. Grädda mitt i ugnen på 200 grader i ca 10 minuter.
4. Ta ut kakorna och lägg på en noblesse platta på varje kaka som då smälter.
5. Ställ kallt (i kylen).
En julduk i min smak
Som en urvriden disktrasa...
Jag har dessutom suttit i telefonkö till DHL för att skicka tillbaka skadat gods (en sänglåda till vår säng som vi ska ha i sommarstugan). Tillslut gav jag upp, och då var humöret inte på topp. Men så kom jag på att jag hade direktnummret till killen som levererade den nya lådan - så jag ringde honom, och han skulle fixa allt! Tur att det finns trevliga och service inriktade människor!
Frågan är nu om jag med morgonens start i åtanke ska våga mig på ett bak idag med? Tänkte sno ihop lite Dumle kakor... Får fundera på saken.
Hi,hi - titta vilken passande tävling jag hittade hos Min Inspiration med tanke på rubriken på inlägget :-) Klart man är med!
Keep Calm and Carry on
Mistel
Så snälla, tävla därför inte där - jag vill ju vinna ;-) Hi,hi!
Lilla julafton
Foto: Privat
Mitt lilla zinkhus från Walther & Co invigdes bums då jag packade upp det! Jag hade gärna haft en hel "by" med dessa hus i olika storlekar...
Foto: Privat
Och en Nisse från Maileg blev det också. Nu längtar jag verkligen efter att få göra jul!
Adventsstake på flaska
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
I morse "tappade" jag Luran, men jag hittade henne snabbt på en av hennes favoritställen. Hon hade krupit upp på nedersta hyllan på kockbänken och filosoferade, tyvärr hann hon ner innan jag fick fram kameran. Men det blev rätt fesliga kort ändå! :-)
Tack Erika!
Foto: Privat
En mobil till morfar?
Vi hoppas därför hon vinner den hos Hanneles Julblogg.
Cult Design
Hemligt paket
En bra dag...
... verkar det bli idag! Jag har lyckats baka 90 småkakor utan att bränna en enda - och det är en bedrift för att vara mig. Får bara hoppas att de smakar lika gott som de luktar :-) Dessutom kom en avi med posten om att jag har ett paket att hämta. Jag tror det är min beställning från Elsas Hem! Jisses så fort det gått i så fall. Och i det paketet finns det godsaker törs jag lova. Bland annat en julklapp till mig själv från mig själv. Det går ju inte bara att drömma, vill man verkligen ha något får man se till och fixa det! (För jag tror inte att tomten läser min blogg...) Det ska även finnas en present till Luran från mormor och morfar (de gav pengar till en tripp trapp stol till Luran i julklapp, och det blev pengar över när vi köpte stolen så för dessa köpte jag detta till Luran så vi kan lussa i någon ordning). Nu längtar jag i massor tills jag har gjort advent och kan placera ut mina fina julsaker - jag får ta tag i detta i slutet av veckan!
Nej, nu ska jag äta en sen lunch och sedan se om jag har några fina burkar i gömmorna att stoppa kakorna i, annars får jag tillverka lite pappersstrutar med spets och band. För i gammla glasskartonger hamnar inte mina kakor - de är värda något bättre! (Åhh... så jag önskar att jag vinner burkarna som Karin Mannerstål designat!)
Foto: Privat
Hallongrottor med kanel och blåbärsgrottor med vanilj ligger och väntar på lite fler kompisar som gräddas - sedan ska de stoppas ned i burkar innan mannen kommer hem och mumsar upp dem ;-)
HA EN BRA DAG! ♥
Fru Skrot
Spya, kakor och en bullmastiff
Jag fick sovmorgon idag igen, inte illa! Men med tanke på att jag varit upp och torkat hundspya två ggr i natt så var det nästan nödvändigt... Idag står kakbak på schemat. Hallongrottorna med kanel och en annan variant med vanilj och blåbär tänkte jag försöka mig på. Orkar jag blir det även några dumlekakor. Saffransbröd och Sveas pepparkakor spar jag med till ett senare tillfäll. Man kan ju inte avverka allt kul på en gång. Mammas myrstockar samt någon ny kaka (aftereigth kanske?) vore också finemang om man hann sno ihop. Men sedan får det vara nog. Jag får ju dessutom en par tre sorter av mamma då vi ska byta kakor med varandra. När man liks bakar kan man göra dubbel sats, och så byter man - smart va? :-)
Förresten, hittade ett kul test hos Linda där man kan se vilken hundpersonlighet man har - jag var tydligen lik en bullmastiff... Hm. Kan nog stämma...
Bullmastiffen är en muskulös och kraftig hund, stark utan att verka klumpig. Den skäller sällan och har inte så starka jaktinstinkter. Bullmastiffen kanske ser lite ruff ut, men det är inte en hund som är trolig att bita människor. Tvärtom så är bullmastiffen en fantastisk sällskapshund. Bullmastiffen har aldrig blivit använd i flock utan har alltid arbetat ensam. Detta gör att den har utvecklat en hög grad av självständighet. Denna självständighet gör att bullmastiffen har en stark självtillit och är väldigt trygg i sig själv. Bullmastiffen har ett mycket kärleksfullt lynne samtidigt som den är psykisk stark. I en familjesituation anpassar den sig lätt till familjens rytm. Den är inte så beroende av fasta rutiner. Bullmastiffen är glad och utåtvänd mot vuxna och barn och är en lugn och behärskad familjemedlem.
Testet hittar ni här.
Walther & Co
Halsband till en prinsessa
Poppilopp
Julkyckling
(3 points per portion kyckling)
Kycklingfilé 4st á 125g
Flytande margarin 2 tsk
Fraiche (max 2%) 2dl
Julmust Light 2dl
Hönsbuljongtärning 1st
Ingefära 1 tsk malen
Dragon 1 tsk
Kinesisk soja 1 msk
Gör så här: Dela kycklingfiléerna i 2 bitar och bryn på båda sidor. Blanda de överiga ingredienserna i en gryta, lägg i filéerna och låt koka i 10-15 minuter. Servera med ris och en grönsallad. Lätt som en plätt och mycket gott enligt Lotta med bloggen Jultider (det är där jag "lånat" receptet). Men ska man tro på det?! Jag tycker receptet verkar lite mysko, men tror ändå jag måste pröva... Men hinner någon annan före får ni gärna ge ett utlåtande!
Dagens Lura
Foto: Privat
Dagens Lura är snarlik gårdagens, men låt er inte luras gott folk - idag är det pepparkaka istället för hårdbröd som damen kalasar på (i hopp om att magen ska bli mindre hård).
Rosa himmel & blodsmak
Just hemkommen efter en underbar promenad i skogen. Himmelen är alldeles rosa och träden är klädda i snöskrud. Riktigt stämningsfullt. Förutsättningarna var alltså goda när jag och Dobby begav oss ut på jakt efter den perfekta adventsgranen/bordsgranen.
Foto: Privat
Foto: Privat
Så långt allting gott. Men det var mycket mer snö i skogen än jag räknat med... och när jag korsade skidspåret (!) borde jag ha insett att jag skulle vända hemmåt... Med tanke på att jag för en vecka sedan mötte joggare på spåret. Nu pulsade jag istället fram i mina skoterskor. Svettig, varm och irriterad...
Foto: Privat
Men så stod den där - ADVENTSGRANEN med stort A - snabbt sågade jag ner den och började pulsandet hemåt. Hade jag verkligen gått så långt i min jakt på den perfekta granen? Snabbt fick jag blodsmak i munnen, konditionen vart har den tagit vägen?! Den måste ha rymmt i ett obevakat ögonblick... Kontakta mig om ni ser den någonstans!
Foto: Privat
Och resultatet blev denna annskrämliga sak. Hur gick detta till?! I skogen med snö på såg den ju ut som en fyllig gran liknande den Piff & Puff bor i, men på vägen hem förvandlades den till detta... Suckar.
Julstrumpa till Svea?
Ju(v)lig utlottning!
En Tildadocka
En liten stalledräng
På förmiddagen har jag passat på att kolla runt i några butiker. I vanlig ordning blev det några fynd. Först kollades sortimentet på Agas upp. Där fanns massor av vackra saker, bland annat röda prinsesskronor i plåt för värmeljus till det överkommliga priset 39 kr /st , dessutom hade de marschallhållare av den typ jag tidigare bloggat om! För att inte tala om deras sortiment från Miljögården... Men nu var det ju advents/jul saker jag var ute efter så det blev inget handlat där idag (men kanske senare...). Nästa stopp blev Blomster där jag inhandlade 3 stycken fejkhyacinter. Jag älskar doften av riktiga hyacinter, men ett par tre stycken räcker, fler klarar jag inte av på grund av min allergi. Så tre stycken vita hyacinter inhadlades till den vita trälådan jag införskaffade för någon helg sedan då vi var i Östersund. Blir nog kanon! Dessutom fick en liten stalledräng från SIA följa med hem. Nu "fattas" bara Julgrisen från Maileg, men jag får nog nöja mig med min Nasse som fflyttat hem till oss efter att ha tillbringat många år på mamma och pappas vind. Nu är det Lurans tur att älska honom...
Foto: Privat
Grabben i huset brevid
Foto: Privat
Lurans kompis Isak ♥
Man kan aldrig ha för mycket böcker!
Foto: Privat
En GOD start på dagen
- Sovmorgon till 8.30.
- En frukost bestående av brödet fröig, dijonsenap, ruccola och kalkon + en stor kopp te.
- Levande blommor och levande ljus.
- Stämningsfull musik på stereon.
- Något inspirerande att läsa (idag blir det Buffé i jakt på goda recept!).
Yey! Och tänka sig - precis så ser min och Lurans morgon ut!
Foto: Privat
Hej då macken - ses i morr´n!
Fina vinster från Saga Form
Älgtröja till Luran?
Jag tävlar om ett presentkort värt 300:- hos småtting.se i Nikitas blogg
Var med och tävla du också!!
Retro klänning
Hundcoachen
Foto: Privat
Vår ögonsten som försökte sätta sig i farmors knä idag,
"lilla" killen tror att han är en knähund!
Katts of Sweden
Ni missar väl inte?
Vinn julgott!
Bland molnen
Mys och middag!
Foto: Privat
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Så här mysig ser Luran ut efter att ha fikat en bit hårdbröd...
Jag visste ärligt talat inte att man KUNDE bli så här kletig av
en bit hårdbröd, ser snarare ut som hon ätit en chokladboll!
Luran har busat med farmor mest hela dagen, vilket gjort att jag haft tid att måla källartrappen. Det blev kanonbra! Nu ska bara halksydden på plats och lite piffning så ska ni sedan få se lite före och efter bilder. Det är otroligt vad lite färg kan göra!
Stämning + en god gärning!
Tips 1 är att köpa Peter Jöbacks God jul och ett gott nytt år på ICA för 65 kr (om man har medlemskort). 10 kr går direkt till World Childhood Foudation. Och enbart låten Jul, jul strålande jul ger sådan stämning så man ryser. Jöback kan man tycka mycket om - men en enastående röst har karln!
Tips 2 är att inhandla ljusstaken Ljuspunkt på ICA som är ett samarbete mellan ICA, konstfack och Röda Korset. Ljuspunkt är en designad ljusstake som finns i färgerna svart och vitt. En förpackning med två ljusstakar kostar 79 kr och då går 30 kr direkt till Röda Korsets verksamhet.
Adventskalender - tips!
När Luran blir större kommer jag definitivt att fixa en paketkalender till henne. Men jag tar avstånd från massor av dyra och onödiga prylar som tenderas att ösas över barnen i juletid av stressade föräldrar med dåligt samvete. Har man många barn, eller helt enkelt inte vill späda på den köphysteri som råder har jag några alternativa strategier att dela med mig av.
Tips 1 är att helt enkelt dra ned på paketen till endast fyra stycken. Varför inte inhandla fyra spel eller andra mer kvalitativa gåvor som barnen får ta del av på adventsmorgnarna. Dessa fyra paket kan kanske läggas i fyra vackra strutar från Maileg (drömmer) eller varför inte i fyra numrerade julstrumpor? På det sättet får man en mysig adventstradition och kanske en trevlig söndagsförmiddag där familjen samlas för att spela spel, fika och umgås.
Tips 2 är att varva sakerna i paketkalendern med lappar där man ger bort uppleveser och aktiviteter. Varför inte ge barnen ett lussebak, en pysselkväll, stöpning av ljus, en sparktur mitt i natten eller en kväll då man gemensat kokar knäck och gör andra godsaker som "present"? Tid tillsammans är väl faktiskt det finnaste man kan ge sina barn?
Burkar till julbaket
Vår första bröllopsdag
Tack för att du finns vid min sida i vått och torrt - jag älskar dig!
Gröna fingrar?!
Foto: Privat
Dagens Lura
Detta är den bild som togs av Luran på BB för drygt 9 månader sedan.
Snacka om att den lilla damen har växt sedan dess...
Varje dag är ett nytt äventyr!
Utanför mitt fönster...
Bor vi i samma land?!
Foto: Privat
Men, hörre ni grannar - visst ska lärkträdet ner?! ;-)
Grishumor
Adventstags
En galen julstrumpa
Tävla med Tomtens Dotter och Magnus och Selma
Julstämning
När jag var och bunkrade upp matvaror på ICA tidigare idag följde det dessutom med lite juliga saker hem också. Bland annat pepparkaksformar och en fin glasburk med tomtar. Nu ligger formarna i burken och är en fin prydnad, men sedan är tanken att pepparkaksformarna ska pryda vår bordsgran och burken ska användas som förvaringskärl för Lurans välling över julen. Men det viktigaste av allt var inköpet av kanelstänger, stjärnanis, kryddnejlikor och pommeransskal till min doftlykta.
Foto: Privat
Foto: Privat
Det doftar riktigt juligt här hemma! Önskar det fanns doftbloggar... Nästa gång får jag dock ta mer av pommeransskalen och kanelen. För nu luktar det lite för mycket nejlika och framförallt stjärnanis - folk kan ju tro att man bränner hemma ;-)
Ett SIA fat - det kan jag inte motstå...
Ute faller snön...
Snön bara vräker ner utanför mitt fönster. Mysigt! Men (ja, det kommer naturligtvis ett men) besvärligt. Nu måste jag ju skotta fram bilen och böka innan jag kan brumma iväg till mor och far för att botanisera efter skridskor på deras vind. Jag ska ha gamla damskridskor på min bro. Punkt. Mannen får tycka att jag är galen. Men jag VET att jag kommer att få det så mysigt nu när jag ska städa bort/byta ut hösten på bron mot en jul/vinter variant. Bort med pumpor och gamla äpplen. Fram med vit sisal (snö) och min skidåkande ren/älg, en gammal och nött vit stol, lykta och damskridskor. Kanske får en eller ett par tomtar också flytta ut på bron.
När jag ändå är uppe och bökar på vinden ska jag också ta och plocka ihop lite av mina gamla barnböcker och ta med dem hem till Luran. Liksom min älskade gris. Jag hade egentligen velat köpa en Mileg gris till Luran (liknande bamsen som Lotta på Bråkmakargatan har) men det får bli senare när plånboken tillåter. För jag lyxadetill det igår kväll och klickade hem lite härligheter från Elsas hem. Vad det är? Det får ni se när paketet kommer!
Däremot tänkte jag dela med mig av tre tips hämtade och inspirerade från Allt i hemmets Julspecial.
1. Paketkalender i all ära - men vad ska man stoppa i alla dessa paket?! Ett bra tips är att köpa en byggsats eller ett paket lego, slå in ett par bitar för varje dag, och på själva julafton får barnet de sista bitarna + beskrivningen. Det kan vara bra att börja med ett paket innehållande en fin plåtburk eller dylikt för att samla bitarna under resans gång, så att inget kommer bort. Jag tycker detta är en toppen idé - för nu har barnet något att syssla med en liten stund på julaftonens morgonl innan tjatet om "när kommer tomten mamma?" drar igång igen.
2. Frostad frukt kan vara ett otroligt vackert blickfång. Och är dessutom jätte lätt att fixa själv! Ta tex päron, äpplen och vindruvor och pensla dem med äggvita och doppa dem sedan i socker. Låt torka och lägg sedan upp på ett vackert fat.
3. Patinerade lerkrukor är vackert men dyrt att köpa om an inte skulle ha ett lager på lut i ett uthus, växthus eller bod. Ett enkelt sätt att fixa den looken är att pensla vanliga lerkrukor med filmjölk och sedan låta detta torka. Slipa lite lätt och dutta på mer filmjölk får att få det att se "äkta" ut. Sätt sedan hyachinter eller andra julblommor i krukorna. Eller varför inte göra som Peppar och vanilj och plocka in lite blåbärsris eller mossa? Av mossan kan man sedan göra vackra "bollar" att lägga i krukorna. Enkelt, snyggt och fraförallt gratis!
Nej, nu ska jag smita ner i källaren och se över mitt syltföråd, jag hade nämligen tänkt börja mitt julbak med att baka Hallongömmor med kanel till veckan.
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Min disputation
Men detta inlägg tänkte jag ägna åt själva disputationen - försvaret av avhandlingen. Det går till så att en opponent och disputanten (i detta fallet jag) sitter och går igenom avhandlingen och forskningen i dess helhet inför en öppen församling och en betygsnämnd. Frågeformulering/forskningsproblem, angreppssätt/teoretisk ingång, forskningsmetoden, sättet materialet analyserats och framförallt slutsatserna av forskningen är områden som gås igenom. Detta är en procedur som kan ta hur lång tid som hellst, men ofta ca två timmar. Därefter får vem som vill ur publiken ställa frågor till disputanten (men det brukar dock endast vara betygsnämnden som gör detta). När detta är klart är akt 1över. Som disputant kan man då inte göra mer än att pusta ut och ta emot kramar från kollegor och vänner som då brukligt radar upp sig på led för att som sagt gratulera till ett (förhoppningsvis) gott försvar.
Foto: Privat
Efter genomförd disputation drar sig betygsnämnden samt opponenten tillbaka för att diskutera hurvida de skall godkänna disputationen eller ej. Opponenten har i detta fallet ingen röst, utan är bara med för att delge sina åsikter. Detta brukar ta lite tid (men är mest av formell karaktär, för har man tillåtits att gå upp och trycka avhandlingen är man så gott som godkänd).
Medans dessa överlägger samlar disputanten ihop familj, släkt, vänner och kollegor och bjuder på lite tilltugg (jag hade smörgåstårta och bubbel) i väntan på att betygsnämndens ordförande skall komma och delge nämndens beslut.
Som ni förstått så fick jag godkänt, så det blev ett lyckat slut även på akt 2. Vi skålade i bubbel och jag fick massor av blommor :-) Dessvärre har jag inga foton från detta då mannen inte var på hugget med kameran (han kanske gick och gruvade sig inför kvällen, hi,hi).
Foto: Privat
Så här ser i alla fall min avhandling ut. Skogsgrönt grovt papper med guldtryck i relief efter egen design. I jantelandet Sverige så får man inte säga detta - men jag är grymt nöjd över min avhandling! Det är kul att ha en bok som man gjort helt själv i bokhyllan, sedan är det en annan sak om någon annan än handledarna och opponenten någonsin kommer att läsa boken... Till och med min mamma bangade! Det som alla dock brukar ta sig igenom är förordet, så det var verkligen trixigt att få till. Men jag tror jag fick med alla som betyder något extra för mig där!
Som sig brukligt är hölls även en festmiddag på kvällen. Dessa disputationsmiddagar är allt som oftast trevliga tillställningar (i alla fall i akademiska mått mätt). God mat och dryck, sånger, spex och tal gör att dessa lååååånga middagar inte alls känns särskilt långa. Men jag kan villigt erkänna att jag njutit mer när jag varit gäst på kollegors disputationsfester, för när man själv är huvudperson så gäller det ju att man är "rak i ryggen" för att använda en kär kollegas uttryck. Som jag skrev igår så blev min disputationsmiddag lite annorlunda än vad de brukar vara då jag passade på att gifta mig mellan varmrätten och efterrätten, men det tänkte jag beräta lite mer om på måndag då vi firar vår bröllopsdag (jag disputerade och vi gifte oss den 17 november 2007). Men om man inte slår till och går något så galet, så brukar kvällens höjdpunkt vara det/n "spex/sång" som doktorandkollegorna alltid fixar till disputantens ära. Så var det även denna kväll. De fann sig till och med i överraskningen, och ändrade i sången så att de fick med att vi gifte oss, det visar hur snabbtänkta och flexibla statsvetarna är i Umeå! ;-)
Foto: Privat
Här står hela gänget av doktorander och sjunger. Jag blir så sentimental och saknar dem SÅ! Det var dom som gjorde de här åren så underbart roliga och givande. Bättre kollegor går nog inte att uppbringa!
Efter middagen blev det paketöppning. Jag fick massor av fin fina presenter, blommor, presentkort och upplevelser. Därefter tog den verkliga "festen" vid, men därifrån tänker jag inte bjuda på några bilder. (Dessutom var lokalen rätt mörk vilket gör att kvaliten på bilderna är rätt kass, tyvärr). Tack alla ni som var där och gjorde min disputation till ett oförglömmligt minne! ♥
Najtråd
Bestick eller pinnar?!
En julstjärna i tyg
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Detta är vad Luran sysslar med om dagarna. Hon drar upp sig på ALLT!
Det gäller att man hänger med, för rätt vad det är så släpper hon
taget och drattar i backen. Hur lyder talesättet nu? Jo, man ska
lära sig att krypa innan man går... Tänk på det Luran!
Frågor och svar
VEM OCH VAR
1. Vad heter du? Therese Bjärstig.
2. Vad skulle du vilja heta ifall du själv fick välja? Jag är nöjd med mitt namn, känner mig som en "Therese".
3. Vilka andra namn tänkte dina föräldrar ge dig? Inte en susning...
4. Vilket stjärntecken är du? Lejon.
5. Vilken årgång är du? 1978
6. Vart bor du? Dorotea.
7. Bott utomlands? Ja, i Belgien (Bryssel).
8. Flyttat antal gånger? Oj... 6-8 gånger kanske?
9. Vart skulle du vilja bo? I en stor vit herrgård med tillhörande jätte tomt.
11. Vad vill du bli när du blir äldre? Har för tillfället ett drömjobb, men skulle gärna jobba mer med människor alternativt starta en egen inredningsbutik... Men det viktigaste är att jag blir klokare och erfarnare med åren!
UTSEENDE
1. Hur lång är du? 170 cm
2. Hur mycket väger du? 5 kg från målvikten ;-P
3. Hårfärg och frisyr? Mörkbrunt och uppklippt halvlångt hår.
4. Ögonfärg? Gröna/blåa.
5. Mest nöjd med? Att jag är jag och att jag lärt mig tycka om mig själv som jag är!
6. Minst nöjd med? Min rygg som krånglar :-(
7. Skostorlek? 37-38
8. Glasögon? Ja, och linser.
9. Gar du några piercingar/tatueringar? Öron och navel. Funderar på en tatuering med Sveas namn. Men vi får se...
FAVORITER
1. Filmer? Gripande och verklighetsbaserade filmer får mig att gråta, och det gillar jag konstigt nog!
2. Låtar/Artister? Just nu längtar jag efter julmusik i alla dess former :-)
3. Årstider? Hösten utan tvekan!
4. Mat/dryck? Sushi och älgfilé går på ett ut, till det ett gott glas rött.
5. Djur? Hunden Dobby Do bor med oss.
6. Färg? Vitt, grått, svart, brunt och beige. Fan så trist... gillar dock starka färger på accessoarer.
7. Parfym? Varierar efter humör, årstid och tillfälle.
8. Tv-program? Inrednings, matlagning och hund/jakt program samt CSI.
9. Ämne i skolan? Allt, jag var en pluggis ;-)
10. Sysselsättning? Umgås med familj och vänner, inredning, litteratur, djur och natur.
KLÄDER
1. Vad använder du just nu för jacka? En nyinköpt svart jacka i basic utförande.
2. Vad använder du just nu för skor? Nya bruna moccastövlar.
3. Favoritfärg på kläder? Svart är bra när man har barn och hund...
4. Favoritmaterial på kläder? Bomull.
5. Vilka kläder skulle du vilja ha just nu? Jag hade gärna haft ett par nya baggy byxor och en snygg tröja till det.
6. Favoritaffärer? Nennaz - vågar inte skriva något annat ;-P
7. För ungefär hur mycket köper du kläder för i månaden? Jag köper det jag behöver, punkt.
8. Favoritmärke? Mexx är en favorit, och jag hade gärna haft en tunika från Odd Molly nu till jul.
9. Vad har du för byxstorlek? L
10. Vad har du för tröjstorlek? L
DIN LÄGENHET/HUS
1. Stort, liten eller mitt emellan? Mitt emellan.
2. Vilken färg på väggarna? Ute - orange (tyvärr, men det ska ändras i sommar), inne - ljusa väggar.
3. Vilka färger går lägenhetens inredning i övrigt? Vitt, grått och brunt.
4. Favoritmöbel och varför? Ett gammalt skåp som min mormors far gjort själv, det är helt unikt och har stort sentimentalt värde för mig + att det är snyggt!
5. Vad vill du ändra på? Det mesta, men framförallt köket så jag får mer arbetsyta.
6. Vad har du där inne av följande:
a) Tv? Ja.
b) Video/dvd? Dvd.
c) Dator? En bärbar.
d) Stereo? Ja.
e) Telefon? Ja, både stationär och mobiler.
7. Vad ser du om du tittar ut genom ditt fönster? Våra goa grannars hus :-)
8. Vad gör du oftast hemma? Är med Luran och sköter det dagliga...
9. Vem förutom du brukar sova i din säng? Mannen och Luran.
10. Favoritpryl i hemmet? Måste vara diskmaskinen!
BLANDAT
1. Vad heter din morfar? Han hette Einar.
2. Var har du i din:
a) Jackficka just nu? Ett reflex.
b) Jobbväska just nu? Är föräldraledig, men min jobbtelefon och block ligger nog i laptop väskan som fungerar som jobbväska.
c) Handväska eller liknande just nu? Blöjor, obyten till Luran, plånbok, nycklar osv
3. Vad är du beroende av? Bekräftelse från nära och kära - bloggandet om du frågar mannen ;-)
4. Vilket land kommer du i från? Sverige.
5. Vilken sorts lypsyl använder du? Försvarets eller något från apoteket.
6. Vad tror du på? På mig själv.
7. Vilken religion tillhör du, om du nu tillhör någon? Svenska kyrkan.
8. Vad köpte du senast? En jacka, en klänning och ett armband på Nennaz (se där, ännu mer reklam!)
9. Har du nåt husdjur? Ja, en hund som framgick i en tidigare fråga (den som gjorde listan verkar inte ha varit riktigt vaken...)
10. Vad bor du i? Ett hus.
SAKER
1. Plånbok: En grön.
2. Tandborste: Både en på övervåningen och på nedervåningen.
3. Smycken: Tycker om stilrena smycken. Silver och vitt guld ska det vara.
4. Solglasögon: Ser jag inte klok ut i!
5. Underkläder: Ska vara hela och rena, man vet aldrig om man hamnar på sjukhus ;-P
6. Nagellack: Nej, endast stärkande transparent lack.
7. Bil: En Passat och en Volvo
8. Dyraste pryl: Skotern.
9. Böcker: Har hyllmetrar med både fackliteratur och skönlitteratur. Jag är rik i böcker räknat!
10. Blommor: Älskar att få dem, speciellt tulpaner och rosor.
Så, nu har man dödat ytterligare lite tid. Min egen medans jag skrev detta och lite av din som läser detta...
Sveas pepparkakor
Sveas pepparkakor
500 gram socker
500 gram smör
500 gram sirap
6 tsk bikarbonat
2 msk kanel
2 tsk ingefära
2 tsk nejlikor
2 ägg
1 kg vetemjöl (knappt)
Grädda på 125 grader i 25-30 minuter. (Tack Elin!)
Vimplar
Ullstjärna
För ett år sedan
Tur att jag hade min gode vän Lena uppe hos mig. Hon hade rest ända från Karlskrona för att vara min hjälpreda, allt i allo, toastmaster och bröllopsvittne. Ja, ni läste rätt! Inte nog med att jag hade för avsikt att disputera på lördagen, jag planerade även att överraska alla genom att fria till min sambo och gifta mig med honom unde festmiddagen som är obligatorisk efter en lyckad disputation. Men det kan jag berätta mer om senare :-)
Åter till disputationen och ångesten och stressen den framkallade. Tänk er själva att sitta i en stor hörsal med nära och kära, nya arbetsgivaren, kollegor, studenter och tillresta politiker och skogsintresserade för att försvara en forskning som en opponent försöker vränga ut och in på i jakten efter att finna svagheter. Som tur var hade jag en underbar opponent, en som var pedagogisk och trevlig! Dessutom höll han med om mina forskningsresultat och tillvägagångssätt, så det blev inget regelrätt försvar utan snarare en mycket trevlig vetenskaplig dikussion. Men om detta visste jag ju inget på fredagen...
Så jag satt där och läste min egen forskning framlänges och baklänges och gick igenom forskningsresultaten gång på gång. De enda avbrott jag hade var för att springa på toaletten och pinka - för jag var ju dessutom gravid... Jisses! Nu så kan jag skratta åt spektaklet :-) Inser ju så här i efterhand att jag var den som kunde och kanske fortfarande kan just detta område bäst i Sverige!
Som tur var anlände Lena och roade mig större delen av fredags eftermiddagen då vi gick igenom allt praktiskt inför festmiddagen och mina förberedelser inför bröllopet, det vill säga hämtade ut bröllopsklänningen, checkade och dubbelkollade brudbuketten, ringarna, vigselförättaren och min tid för håruppsättning och sminkning.
Hotellet och personalen där festmiddagen/bröllopet hölls var verkligen tillmötesgående. Maten som de gjorde var kanon, men framförallt så var de lyhörda. Jag fick fixa och dona som jag ville. Jag var till exempel tvungen att låna ett litet kontor för att kunna byta om till bröllopsklänningen där inne (med assistans av Lena då jag som sagt var stor som en valross). Det var perfekt att ha middagen på hotellet, för då kunde nära och kära dessutom bo på samma hotell :-) Perfekt! Jag hade även möjlighet att möblera om som jag ville och fixa med honnörsbord, presentbord m.m. i hotellets matsal. Jag kan avslöja att det inte är det lättaste att fixa en bra bordsplacering till en sådan tillställning. Allt ifrån vänner, familj, släkt, vänner, kollegor och okända "respektiven" ska placeras ut i en bra mix så de känner sig bekväma och får en trevlig kväll. Så det hade jag också lite ångest inför, liksom inför det tal som man obligatoriskt håller till sina handledare innan man överräcker en liten gåva.
Men som sagt, allt skulle gå jätte bra - men det visste jag ju inte den här tiden i fjol när jag satt där och bläddrade i En gemensam europeisk skogspolitik. En integrationsteoretisk studie av ett politikområde på tillväxt.
Foto: Privat
Här står jag och K-M Johansson och samtalar innan själva disputationen skulle dra igång. Inte vidare smart att dra i sig ett glas vatten då man är gravid, kan lova att jag två timmar senare satt som på nålar i väntan på att få uppsöka närmaste damrum och lätta på trycket ;-)
Fler bilder från själva disputationsfesten och bröllopet kommer eventuellt senare under helgen - om jag hittar åt dem! ;-)
Nu ska jag ta och njuta av en stressfri och lugn fredagsmorgon. Ute faller snön, inne binner värmeljus och Luran leker glatt. Det enda som fattas är en kopp te och en god smörgås...
Hoppas ni som tittar in här får en bra fredag och en trevlig helg!
Kvällspromenad
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Tips, pyssel & inspiration
* En snygg vintrig Shabby chic prydnad får man lätt genom att rota runt i sitt förråd eller på sin vind. Nästan alla har ett par gammla och nötta vita damskridskor som gjort sitt. Knyt ihop dem i snörena och häng på en krok i hallen eller varför inte ute på bron? Jag måste nog hem till mor och far och leta efter ett par gammla ärvda skridskor i gömmorna. Bara nu inte mamma städat bort dem... Se Englagårds header för inspiration!
* I år ska vi inte ha en gran utan nöjer oss med en mindre bordsgran/ris i en hink då vi inte har plats med en gran någonsans eftersom jag har en extrasäng till Luran i vardagsrummet. Dobby har aldrig brytt sig om granen, och jag tror inte att det skulle bli allt för stora problem med Luran heller, möjligtvis skulle hon vara sugen på sladden till ljusslingan... Därför har jag ett alternativt tips till vad man kan göra med sina vackraste julkulor. Lägg kulorna på ett silkespapper i en vacker skål och låt dem pryda bordet. Ett snyggt blickfång tillsammans med ytterligare några skålar med frukt och annat julgott. Eller varför inte lägga granris i en korg och placera några julgranskulor där? Vackra kulor kan användas till så mycket, hängas i fönstren, på en dörr, på en krok, läggas på ett fat med blockljus... låt fantasin flöda!
* Tovat, stickat, virkat och filtat är hett i år, liksom luffarslöjd (fil de fler) och zink. Den som är händig kan lätt tova, virka eller sticka sig ett eget hjärta att hänga i granen eller på dörren. Den late kan istället titta in hos Countrystyle.se som har söta och barnvänliga julkulor i filt och tyg från 29-39 kr/st.
Med egen "najtråd" kan man göra mycket. Med en liten tång kan man lätt vrida till lite siffror 1-4 som man kan sätta på sina blockljus och göra en adventsuppsättning. Eller varför inte använda ståltråd/najtråd som grund till ett hjärta som böjs i valfri storlek och sedan hängs upp naturellt eller kläs med spets eller mossa?
* För småbarnsföräldrar som har lite barnmatsburkar i glas på lut kan jag tipsa om ett enkelt sätt att göra små ljuslyktor. Jag har maskindiskat burkarna så etikett och lim inte lämnar något spår. Sedan har jag virat ståltråd runt halsen på burken och gjort ett långt hänge så jag kan hänga burken ute i ett träd på en gren med ett värmeljus i. Som extra piff kan man knyta ett brunt grovt snöre över ståltråden på halsen och dölja denna, samt klistra på ett gammalt bokmärke eller måla något vackert med glasfärg. Vita snöflingor vore tex inte dumt! Det vackra med detta är att man på ett billigt och enkelt sätt kan få MÅNGA lyktor - vilket ger en garanterad stämmning i trädgården till jul. Tipset till detta hittade jag i Drömhem & Trädgårds julnummer, där finns det även "bokmärken" att klippa ut för att pryda burkarna med :-)
* Jag återvinner ett tidigare tips - rota i skafferiet och ta fram julens alla kryddor (kanel, stjärnanis, kryddnejlikor m.m.) och lägg dem i en doftlykta tillsammans med vatten, eller gör som Eva - dammsug upp dem så luktar det gott när man städar och fejar inför julen! Kanelstänger och torkade tunna skivor av äpple och apelsin är också vackra prydnader. Nötter kan man också pryda sitt hem med i väntan på att de ska ätas upp...
* Presentpapper måste inte vara ett köpt "klassiskt". Det blir jätte fina julklappar om man slår in dem i gammalt tidningspapper, notpapper, stuvbitar eller vanligt brunt papper. Fixar man dessutom personliga lappar och fina snören är paketen så fina att innehållet blir sekundärt...
*Köpta lyxiga julklappar i all ära, men personliga hemmagjorda kan vara väl så charmiga. Jag skulle bli glad om jag fick en burk med kakor, eller en strut med julgodis eller varför inte en flaska hemmagjord saft. Pricken över i:et är om man dessutom får receptet vackert utskrivet på ett kort.
* Kakformar behövs inte endast användas till kakbak! Gammla metallformar för madelmusslor passar utmärkt som värmeljushållare, och av gammla pepparkaksformar kan man göra mobiler eller prydnader att hänga i fönstret eller i granen.
Det var lite tips för stunden... Men det är fortfarande 40 dagar kvar till jul, så jag återkommer säkert med fler tips! :-)
Elefant
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Idag blir vår lilla prinsessa 9 månader! Och jisses så det händer saker... Hon började krypa och dra upp sig tidigt, men nu har det stått stilla en stund, men så idag så drar hon upp sig och börjar gå runt bordet. Duk och prydnader är verkligen i farozonen nu! Och när jag med min strängaste röst sa "Aj, aj!" så skrattade bara skruttungen. Märkligt, jag behövde bara harkla mig och med barsk röst säga "nu sätter vi igång" så tysnade 60-100 studenter på ett ögonblick när jag föreläste på universitetet, men min egen dotter.. tja...hon verkar inte ett dugg impad på mammas försök att verka auktoritär :-)
Prinsesskronor
Luciakrona
Vänner
Välkommen tillbaka!
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Så här glad blir Luran när hon har på sig sitt skoterunderställ
som fungerar som pyjamas i väntan på skoterföret...
Släpp loss fantasin!
Mysterium
Förresten, titta i utskicket från MIO som ni fick i brevlådan igår. Visst var det en smart bordsdekoration på mittuppslaget? De flesta har väl stora cylindervasar/skålar kvar sedan de var poppulära att ha hemma med vattenväxter i? Ta nu istället och gröp ur 4-5 äpplen så ett värmeljus får plats i hålet och låt äpplena flyta i vatten i cylinderskålen. Jag ska definitivt testa detta!
Väldoft
Foto: Privat
Pepparkakor och snögubbar
Foto: Privat
Just pepparkakor tycks jag ha fastnat för i år, då de plutoprodukter jag köpte var på just pepparkakstemat. Ett pepparkaksdoftljus, pepparkaketändstickor och två fina silvriga pepparkakshängen inhandlades.
Foto: Privat
Jag har dessutom alltid varit svag för snögubbar, så ett snö/vinterdoftljus
och ett silverhänge i form av en snögubbe blev det också.
Foto: Privat
Hjärtan
Foto: Privat
Detta vita plåthjärta med hängge fyndade jag på Blommona. Det tänker jag pryda köks- eller sovrumsfönstret med till advent. Öppnar man luckan så kan man ställa in ett ljus som förhoppningsvis sprider ett vackert sken genom de stansade hålen.
Foto: Privat
Detta ståltrådshjärta med pärlor vet jag inte riktigt vad jag ska ha, men det löser sig säker bara jag sätter igång med julstöket ;-)
Nennaz
Foto: Privat
Foto: Privat
Julbak
Hallongrottor med kanel
ca 30st
225 g rumsvarmt smör
1 dl strösocker
1 1/2 tsk vaniljsocker
4 1/2 dl vetemjöl
1 tsk bakpulver
1 tsk kanel
1 dl hallonsylt
Gör så här:
1. Sätt ugnen på 200°.
2.Rör smör, socker och vaniljsocker poröst.
3. Tillsätt mjölet, bakpulver och kanel.
4. Arbeta ihop till en deg, men ta lite av mjölet i taget och spara om degen blir lite smulig.
5. Rulla ut degen till en längd och dela den i 25-30 bitar.
6. Rulla dem till kulor som väger ca 20 g och lägg i formar.
7. Gör en fördjupning i varje kaka och lägg i en klick sylt.
8. Grädda mitten i ugnen ca 12 min.
9 månader + 9 månader
Vackra julkulor
Morgondagens planer
Rusta
Krona (59 kr) att sätta i julgranens topp - men jag hade nog använt den på annat sätt...
Filtremstor (19 kr) och filtdukar (69 kr) finns det i julens färger, rött och vitt. Jag hade gärna haft ett par meter av de vita filtremsorna att pryda årets julklappar med...
Och visst var den här älgfailjen (49 kr) lagomt kitshig? Jag hade gärna haft den i mitt adventsarrangemang.
Tidsfördriv...
[ ] Jag är kortare än 160cm.
[x] Ibland tycker jag att jag är ful.
[x] Jag blir lätt brun.
[ ] Jag skulle vilja att mitt hår var av en annan färg.
[ ] Jag har vänner som aldrig har sett min naturliga hårfärg.
[ ] Jag har en tatuering.
[ ] Jag är osäker över mitt utseende.
[ ] Jag har haft/har tandställning.
[x] Jag har glasögon/linser.
[x] Jag skulle gå på plastikoperation om det var ofarligt och gratis (fixa synen!)
[x] En helt okänd person har sagt att jag är snygg.
[ ] Jag har mer än två piercingar.
[x] Jag har piercingar på andra ställen än i öronen.
[ ] Jag har fräknar.
FAMILJ
[x] Jag har svurit åt mina föräldrar.
[ ] Jag har rymt hemifrån.
[ ] Jag har blivit utslängd hemifrån.
[x] Mina biologiska föräldrar är ihop.
[ ] Jag har ett syskon som är under ett år gammal.
[ ] Jag vill ha barn nån dag.
[x] Jag har barn.
[ ] Jag har mist ett barn.
SKOLA/JOBB
[ ] Jag studerar
[x] Jag jobbar. (Fast nu är jag ju föräldraledig)
[ ] Jag har somnat i skolan/jobbet.
[x] Jag har missat mer än en vecka av skolan.
[ ] Jag har stulit någonting från min skola/arbetsplats.
[ ] Jag har fått sparken.
SKAMLIGHETER
[ ] Jag har sagt ?lol? i en riktig diskussion.
[x] Jag börjar ännu också gråta av Disney filmer.
[ ] Jag har kissat på mej av skratt.
[x] Jag har fört konstiga grisljud när jag skrattat.
[x] Jag har gråtit av skratt.
[x] Jag har limmat fast min hand i något.
[x] Jag har skrattat tills någon form av dricka har kommit ut ur näsan.
[x] Mina byxor har gått sönder på en offentlig plats.
HÄLSA
[ ] Jag föddes med en sjukdom.
[x] Jag har fått stygn på ett öppet sår.
[ ] Jag har brutit ett ben.
[x] Jag har suttit hos läkaren med en vän.
[ ] Mina visdomständer har tagits bort.
[x] Jag har genomgått en allvarlig operation (allvarlig å allvarlig, en akut blindtarm).
[x] Jag har haft vattkoppor.
[ ] Jag har haft/har astma.
RESANDE
[x] Jag har kört mer än 300km på en dag
[x] Jag har flugit.
[ ] Jag har varit i Ryssland.
[ ] Jag har varit i Kina.
[ ] Jag har varit på Golfen Center
[ ] Jag har varit i Japan.
[ ] Jag har varit i USA.
[ ] Jag har varit i Afrika.
[ ] Jag har varit i Asien.
ERFARENHETER
[ ] Jag har tappat bort mig i min hemstad.
[x] Jag har sett en fallande stjärna.
[x] Jag har önskat då jag sett en fallande stjärna.
[x] Jag har varit på en offentlig plats i min pyjamas. Hi, hi å kul var det!
[ ] Jag har tryckt på alla knappar i en hiss.
[x] Jag har sparkat en kille mellan benen.
[ ] Jag har varit i ett casino.
[ ] Jag har hoppat fallskärm från ett flygplan.
[x] Jag har lekt sanning eller konsekvens.
[x] Jag har druckit en hel liter mjölk på en timme.
[x] Jag har krockat i en bil.
[x] Jag har medverkat i ett skådespel.
[x] Jag har träffat någon från internet i det verkliga livet.
[x] Jag har fångat en snöflinga på min tunga.
[x] Jag har sett norrskenet.
[x] Jag har aprillat någon.
[x] Jag har åkt taxi.
[x] Jag har ätit sushi.
[x] Jag har åkt snowboard.
FÖRHÅLLANDEN
[ ] Jag är singel
[x] Jag är i ett förhållande.
[x] Jag är förlovad.
[x] Jag är gift.
[x] Jag har varit på en blind date.
[ ] Jag har blivit dumpad oftare än jag själv har varit den som dumpar.
[ ] Jag saknar någon just nu.
[ ] Jag är rädd för att bli övergiven.
[ ] Jag har varit otrogen i ett förhållande.
[ ] Jag har skiljt mig.
[ ] Jag har varit kär i någon som inte var kär i mig.
[ ] Jag har sagt att jag älskade någon och ljugit.
[ ] Jag har sagt att jag inte älskade någon och ljugit.
[ ] Jag har sparat något från ett gammalt förhållande.
SEXUALITET
[ ] Jag har varit förtjust i en person av samma kön.
[ ] Jag har varit förtjust i en lärare.
[x] Jag har blivit kysst i regnet.
[ ] Jag har kramat en för mig helt okänd person.
[ ] Jag har kysst en för mig helt okänd person.
ÄRLIGHET
[x] Jag har gjort något som jag lovat någon annan att inte göra.
[x] Jag har gjort något som jag lovat mig själv att inte göra.
[ ] Jag har smygit ut utan lov.
[x] Jag har ljugit om var jag är för mina föräldrar.
[ ] Jag har en hemlighet som ingen vet.
[x] Jag har fuskat i ett spel.
[ ] Jag har struntat i ett prov.
DÅLIGA TIDER
[x] Jag har druckit alkohol.
[ ] Jag dricker mig berusad mer än en gång i månaden.
[x] Jag kan inte svälja piller.
[ ] Jag har blivit diagnoserad med depression.
[ ] Jag tar mediciner mot depression.
[ ] Jag har anorexi och/eller bulimi.
[x] Jag har sovit en hel dag utan att ha behövt det.
[x] Jag har vaknat gråtande.
[x] Jag har somnat gråtande
DÖDEN
[x] Jag är rädd för att dö.
[x] Jag hatar begravningar.
[ ] Jag har sett någon dö.
[ ] Någon nära till mig har försökt begå självmord.
[ ] Någon nära till mig har begått självmord.
MATERIALISM
[ ] Jag äger mer än 50 CDs.
[ ] Jag äger en iPod eller en mp3-spelare.
[ ] Jag har en ohälsosam relation med anime/manga
[ ] Jag äger många dyra designerväskor.
[x] Jag äger något från H&M.
[ ] Jag samlar på serietidningar.
[ ] Jag äger något från Benetton.
[ ] Jag äger något jag köpt på E-bay.
[ ] Jag äger något från Diesel.
RANDOM
[ ] Jag kan sjunga så att andra kan lyssna på det.
[ ] Jag har stulit en bricka från en snabbmatsrestaurang.
[ ] Jag har lätt för att öppna mig för nya människor
[x] Jag ser på nyheterna.
[ ] Jag dödar inte insekter.
[ ] Jag svär ofta.
[ ] Jag sjunger i duschen.
[ ] Jag är en morgonperson.
[ ] Jag betalade för min rington.
[x] Jag är petig med grammatik.
[ ] Jag är en sportfanatiker.
[ ] Jag tvinnar mitt hår mellan mina fingrar.
[ ] Jag är bra på att baka.
[x] Min favoritfärg är vit, ljusröd eller ljusblå.
[ ] Jag skulle ha pyjamas på mig till jobbet.
[x] Jag vet hur man skjuter.
[ ] Jag är kär i kärleken.
[x] Jag skrattar åt mina egna skämt.
[ ] Jag äter snabbmat varje vecka.
[x] Jag är bra på matematik.
[x] Jag tror på spöken.
[ ] Jag kan inte sova om det finns en spindel i rummet.
[ ] Jag är väldigt kittlig.
[ ] Jag älskar mörk choklad.
[ ] Jag spelar dataspel och/eller Playstation-spel.
[x] Jag är bra på att minnas ansikten.
[ ] Jag är bra på att minnas namn.
Tack Jenni för tidsfördrivet ;-)
Walther & Co
Nasse
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Det här är en annan favorit som jag höll på att glömma...
Men då grymtade han och gjorde sig påmind ;-)
Något gammalt, något nytt, något ärvt...
Foto: Privat
Om vi börjar med något gammalt, så är det väl diskutabelt om det egentligen kan klassas som gammalt... Men det är i alla fall min pepparkaksburk som jag fyndat för några kronor på Myrorna för ett par tre år sedan. Jag älskar den och fyller den med pepparkakor när det börjar bli säsong för det. Dessutom har det visat sig att min mormor har en matchande skål, så jag tänker tindra med ögonen och be att få den i utbyte mot att hon får en ny sockerskål av mig :-)
Foto: Privat
Min favorit bland det nya är utan tvekan mitt fynd på Dollar Store i helgen, det vill säga muggarna och kannan som svärmor och min svägerska fixade åt mig igår. Vitt och stilrent, kan det bli bättre? Jo, det var billigt med! :-)
Foto: Privat
Det ärvda är verkligen en raritet för mig, en skatt som jag är väldigt rädd om! Det är tre julgranskulor som jag fått av min mormor. Utan dem blir det ingen JUL!
Foto: Privat
Har ni något MÅSTE pynt till jul?
Dagens Lura
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Idag bjuds på en stilstudie av Luran när hon kör sin Bobby Car.
Balansen verkar det sannerligen inte vara något fel på,
för att ha fötterna i golvet är inget för Luran som ni ser...
London
I helgen som var, var det ursprungligen tänkt att jag och min goda vän Lena skulle åka till London och fira min födelsedag i efterskott. Visst skulle det ha varit trevligt att gå på Harrods och inspupa julatmosfären och handla julklappar, men nu har vi å andra sidan något att se fram emot! Vi åker den 22-25 januari istället. Resan och hotellet betalades idag så nu är allt spikat och klart - underbart! Men jag har en svag oroskänsla... Måtte vi bara hålla oss friska, och vi får be till gudarna att flygbolaget inte går i konkurs eller att terrorister slår till... eller... nej, nu ska jag sluta att måla upp skräckscenarier och istället njuta av vetskapen att vi snart får rå om varandra, jag och Lena. Tack vännen för att du finns!
Vita hjärtan & rosa drömmar
En ren i zink?
och jag har varit sugen på att införskaffa en sådan en tid nu... DS.
Siffror till advent
Dagens Lura
Foto: Anna Eriksson
Så här glad var Luran igår när våra vänner från Djupsjö hälsade på!
Bortskämd
Vintermys
Det vore inte helt fel! :-)
En ängel
Juliga kökshandukar
I vår brevlåda...
Ont!
Hi, hi den här bilden beskriver mitt humör rätt bra
när jag har ont eller bara har lågt blodsocker!
En vit julstrumpa
Charmiga kuddar
Ska min dröm bli sann?
Zinkbrickor
Måndag och nya utmaningar!
Anna inspirerar!
Foto: Anna Eriksson
Ett sådant här fönster har jag varit sugen på att göra en längre tid, och efter att ha sett hur fint Annas är blev jag ju inte direkt mindre sugen...
Foto: Anna Eriksson
En annan kul idé som Anna omsatt till verklighet i sitt hem är att ta in ett träd. Just nu hänger en söt liten fågelholk i trädet + en fågel, men man skulle ju kunna tänka sig att hänga mycket annat där. Själv har jag varit sugen på att ta in en gren modell större och hänga i taken och pynta efter årstid - men det har det ännu inte blivit något av. Men tids nog :-)
Foto: Anna Eriksson
Foto: Anna Eriksson
Anna besitter dessutom en gen som jag tycks sakna - sygenen. Tänk om man själv kunde sy så här fina Tilda saker. Önska kan man ju ;-) Änglar, kaniner (dock ej på bild), fjärilar och sniglar sputar Anna ur sig, fattar inte hur hon hinner. Men efter en eftermiddag med Anna känner jag att jag laddat mina batterier med positiv pyssel energi!
Baciller och virus
I dessa förkylningstider kan det väl inte finnas mer passande kort?!
Vad föredrar du?
- Blossa glögg eller någon annan sort?
Kiviks päron och ingefära var inte dum, den rekommenderar jag! - Hackade eller hela nötter till glöggen?
Ingendera - är allergisk. - Adventljusstake eller adventsstjärna i fönstret?
Jag fillar bägge, dock ej i samma fönster . - Grön mossa eller vit mossa?
Varken eller... men grön om jag måste välja. - Riktig gran eller plast?
Ingen gran alls i år, utan endast granris i en hink (men det ska vara äkta som doftar skog). - Lussekatter utan eller med saffran?
En lussekatt utan saffran är väl ingen lussekatt?! - Lussekatter med eller utan russin?
Se svaret ovan. - Jag vill läsa om julen i Vinterns goda ting eller Jul från Jeanne dárc Living?
Gärna den senare om jag hade unnat mig ett ex av boken... och varit bättre på danska :-) - Julgröten äter jag helst med saftsås eller kanel/socker?
Kanel/socker är det som gäller i min familj. - Firar helst julen borta eller hemma?
Där min mormor och familj är. - Köttbullar eller prinskorv?
Kall, ostekt prinskorv! - Vitt eller rött när jag dekorerar?
I år kör jag på det vita temat.
Jag skickar vidare detta "antingen eller" till alla som behöver slå ihjäl lite tid ;-)
Dagens Lura
Foto: Privat
Den nya mössan invigdes idag, och den satt perfekt!
Nu behöver inte Luran frysa om öronen :-)
Tilda snigel
En vacker skylt...
Adventskalender
Gör som jag - kika in till Hemma hos Klara där kan du vinna en
paketkalender från butiken www.klarafardiga.com !
Kära vänner
Foto: Privat
Linus som myser med sin kanin.
Foto: Privat
Arvid kör bil så det ryker!
Paketet innehöll...
Foto: Privat
För ett tag sedan undrade mannen om jag sett hur smutsig vår toalett var - jag spelade dum och kontrade med näe, trodde den varit självstädande under de tre år vi bott här... (ironi). Detta resulterade i att mannen drog på sig mina små gula diskhandskar och gick loss på toalettstolen. Vilket å ena sidan resulterade i en trasig toalettsits, men å andra sidan en skinande ren toalett :-) Så jag tänkte att dessa handskar skulle få honom att känna sig mer manlig när han hädan efter ska städa toaletten. För nu vet jag ju att han KAN, hi, hi.
Foto: Privat
Men han fick även en farsdags klassiker - massor med lotter! Särskilt gulliga tycker jag glädjelotten var med sin "Tycker om dig" text. Och mannen vann!!! Dock inte så stora summor att vi är ekonomiskt oberoende, men en snusdosa eller två kan han ju köpa sig ;-) Inte illa pinkat!
Farsdag
Foto: Privat
Foto: Privat
Ett paket till farsdag är fixat, liksom en gräddtårta :-) Nu är det bara till att hoppas att mannen uppskattar sin första farsdag!
Sia i mitt hjärta
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Jag tittade in på Buketten då Sanna köpt så fina tomtar där, men några sådana hittade jag inte. Däremot hittade jag en massa annat från SIA, så nu har jag inhandlat lite grejor som jag ska använda mig av då jag ska göra adventsfint i fönstren. I den vita lådan ska jag plantera tre vita hyacinter har jag tänkt, och kanske får en av de vita två tomtarna som jag köpte på Dollars också plats i planteringen.
R.I.P Krut
Glöggkväll!
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Nu har vi avverkat en god middag och senare ska vi avnjuta årets glögg, pepparkakor och lite ädelost. Men först ska vi njuta av ett vinglas eller två. Förresten, visst fyndade jag snygga glöggmuggar på dollars idag? Och det bästa av allt - de var billiga! :-)
Fötterna fick sitt!
Foto: Privat
Jag shoppade en del till mig själv, eller snarare fötterna, också.
Speciellt nöjd blev jag med dessa:
Foto: Privat
Dagens Lura
Foto: Privat
Dagens höjdpunkt, och tillika Lurans första besök på Mc Donalds :-)
Foto:Privat
Som jag längtat efter denna Big Mac... visst var den god, men inte SÅ god som jag föreställt mig. Så det gör faktiskt inte så mycket att det är 18 mil enkel väg till närmsta Mc Donalds.
Effektiv shopping
Foto: Privat
Foto: Privat
Foto: Privat
Älgbodyn var självskriven, den flög ner i påsen av sig själv :-) Den är nog tänkt till en kille men med ett par röda byxor kommer den att vara jätte fin på Luris.
Äntligen!
Fridas Gård
Alla, och då menar jag ALLA med det minst inredningsintresse verkar ha köpt denna bok! Den är nämligen slutsåld nästan överallt. Men Fridas Gård har kommit över ytterligare 10 ex så skynda fynda!!! 299 kr kostar inspirationsbibeln.
Hus och zink kan aldrig vara fel, detta lilla söta hus för 49 kronor hade jag gärna lagt rabarber på...
Jag blev väldigt förtjust i dessa renar - 99 kr respektive 115 kr.
Men åter igen, det är ett zinkus jag önskar mig tomten ;-) Detta kostar 579 kr, men det finns mindre billigare varianter som jag blir minst lika glad för!
Och det här är till dig Sanna
Du ska tro att du är lika god som alla andra och att alla andra lika goda som du.
Du ska tro att du är lika klok som andra, ibland klokare.
Du ska veta att du är lika bra som andra. Om du vet att du gör ditt bästa, kan du uppskatta dem som är bättre.
Ibland vet du mer än andra. Du är inte förmer än andra men du är enastående som alla andra.
Du duger till mycket. Skratta åt dig själv och den värld du lever i, det gör dig fri.
Du ska tro att många bryr sig om dig.
Du ska tro att du kan lära andra en hel del och lära av dem.
Varför?
För att du är någon som behövs.
Av Gudrun Hjälte
Dagens Lura
Foto: Privat
Vem behöver gåstol när man har Dobby?!
Foto: Privat
Och inte behöver man tvätta händerna heller när man har hund!
Foto: Privat
Okej, om jag kliar dig får jag rida på dig sen?
Foto: Privat
Men, hallå - jag skulle ju rida, ställ dig upp!
Foto: Privat
Du rår för det själv... då drar jag dig i svansen ;-)
En klunk av himmelriket
Stoppa ner en "chokladpinne" och rör om...
Tag därefter en klunk av himmelriket!
Äventyr!
Kunde inte låta bli...
...att se vad jag varit i ett tidigare liv efter att ha sett Lindas "diagnos". Och det skrämmande är att jag känner mig "hemma" i diagnosen. Jag har alltid kännt mig som en pojkflicka, och forskare har jag ju varit ett par år... Får börja jobba med magibiten nu ;-)
Diagnos:
Du kanske ogillar det men du var en man i din senaste inkarnation.
Du föddes någonstans i ett område som vi i dag kallar Uppland ungefär kring år 1850.
Du arbetade som medicinare, kirurg, herbalist.
Din psykologiska profil i ditt förra liv:
Du hade ett intellekt som en forskare, alltid sökandes nya förklaringar. Missförstådd av omgivningen men fick respekt för sin kunskap.
Kunskapen - som du skulle ta med dig och förvalta in i detta livet:
Magi finns överallt omkring oss, i de mest vanliga saker. - Lär dig magi och få mänskor att se lite klarare på saker och ting.
Besök Vem var du i ditt förra liv? för att få din "diagnos"!
En röd jacka...
Dagens skämt
Foto: Privat
Tur att jag även hade en trevlig överraskning i brevlådan. Svärmor hade nämligen lagt ditt Lantlivs julnummer - TACK! Hoppas bara att det är bättre än Drömhem & Trädgårds julnummer, för jag blev riktigt besviken på årets upplaga. Inget nytt under solen :-( Hittintills bästa jultidningen är nog Allers julmagasin, så satsa på den om ni är sugna på inspiration och inte vill kasta pengarna i sjön!
Calvin Klein
Pepparkakor
Det här vore något för dig Elias - tänk att få äta traktorspepparkakor och dricka mjölk!
Vällingarmbåge?
En vit jul?
Jag tycker det är så vackert med alla dessa stylade hem som har en vit jul såväl ute som inne. Stilrent och inbjudande. Men något som tilltalar mig ännu mer är en "naturlig jul" där granris, kottar, äpplen, ljus, grova textiler såsom linne eller säckväv, fattigmanssilver och zink är dominerande inslag. En helt röd jul med massor av tomtar är inte riktigt min grej, inte heller ett överdåd av pynt som man kan se i Amerikanska hem. Min jul kommer att gå i dova naturliga bruna linne färger, med uppiggande inslag av rött och vitt. Någon tomte kommer säkert att plockas fram, men änglar och grisar föredras. En hel del hjärtan i olika former kommer det nog också att bli. I vanliga fall föredrar jag rostfritt, borstat stål och smide, men till jul åker mina mässings saker fram. Åhh... jag vill göra jul NU! Men jag har lovat mannen att vänta åtminstonde i två veckor till ;-)
Varför man inte ska dricka alkohol...
Till mamma?
Status rapport
Frisyr: Börjar komma överens med mitt hår igen efter klippningen, var in och fick lite styling tips av grannen på förmiddagen :-)
Äter: Har just ätit en banan.
Dricker: Inget, men funderar på att ta ett glas rött...
Känsla: Känns som om det är fredag, måste bero på att jag städat.
Planer: Läsa era bloggar, natta Luran, kissa vovven och sedan bläddra i en inredningstidning och njuta av min renbäddade säng.
Borde: Ta ett fotbad och fila fötterna och smörja in dem. Jag hatar fula fötter!
Får ej: Glömma att blåsa ut ljusen.
Förundras över: Att en del människor verkligen inte har någon känsla för när de kliver över. Jag går på MIN stig - se till att trampa din egen!
Smakar: Apa, banan ger verkligen ingen vidare andedräkt...
Önskeplagg: Jag är i desperat behov av en snygg jacka, gärna en röd.
Har på mig: Mysbyxor och tröja, värsta sunk-städ-white trash outfitten!
Noterar: Att jag glömde att damma mannens Whiskey samling.
Lyssnar på: TV:n som surrar i bakgrunden.
Tittar på: Skärmen på datorn så jag ser vad jag knappar ned för något... samt Luran i ena ögonvrån så hon inte hittar på något bus :-)
Snart farsdag...
Foto: Privat
Jag älskar buketter och hade gärna haft levande blommor (snittblommor)
överallt här hemma, det och stora fruktskålar tycker
jag känns som värsta vardagslyxen.
Dagens Lura
Foto: Privat
♥ kärlek ♥
Mannen och Luran, vad vore jag utan er?
Svärmor
Foto: Privat
Visst sprider min lykta ett välkomnande sken i hallen?
Mooooooorning!
Hoppas er morgon varit lika bra som min. Jag har sovit, sovit och sovit det senaste dygnet så nu börjar jag känna mig som den "vanliga" Therese igen (dock lite snuvig fortfarande, men det är petitesser). Nu ska jag försöka få lite mat i magen, och sedan vänta ut mannen (han jobbar eftermiddag/natt så han sover) eller smyga upp försiktigt, försiktigt och hämta lite kläder så jag kan ta itu med något. På dagens att göra lista står bland annat en storhandling, städning av klädgarderoberna i sovrummet + själva sovrummet. Måste byta i sängarna kom jag också på! Dessutom måste jag pila över till grannen och låna ett fårskinn till ett projekt på söndag. Eventuellt hade jag också tänkt hinna dammsuga och målartvätta källartrappen/hallen nere i källaren. Men jag är glad om jag hinner hälften :-) Som tur är skulle svärmor titta förbi och roa Luran i några timmar, så då får jag försöka vara effektiv. Nepp, ut och kissa hunden och sedan var det som sagt mat i magen som gällde!
Joy
men priset förskräcker - hela 1 749 kr kostar den...
Tänk om...
Dagens Lura
Foto: Privat
Det är bara två små risgryn som hon haft ända sedan hon var 4 månader, men attans så vassa de är!
Med tanke på hur mycket damen dreglar torde det dessutom vara fler i antågande...
Trist
Träleksaker
Bad hair day...
Denna bild kommer upp om man söker på "bad hair day" på google - jag måste nog ta och skicka in en bild på mitt hår istället så de har en ännu bättre illustration av hur ett hår faktiskt ser ut när man har en bad hair day...
Obama
Foto: Aftonbladet
Ljuslykta
Vänner...
Nostalgikort
Jag älskar gamla kort, och till min stora förtjusning så lottar Mia med bloggen Hem och Lycka ut 2 st kit med 5 st nostalgikort + en kedja till sina läsare. Skulle man inte ha turen att vinna korten, går det även att beställa dem från hennes butik Hem och Lycka.
Nycklar
Foto: Om livet i ett skatbo
Dagens Lura
Foto: Privat
Luran fick en ny tröja och mössa av farmor idag, och det var så fult att det är coolt! Luran ser ut som en liten Fraggel tycker jag! Och Luran älskade att dra i trådarna... Tack farmor för kläderna och brödet! ♥
Önskelistan blir längre...
Ljuslåda (årstidslåda) för 369 kr - vilken superbra idé att byta lådans innehåll allt eftersom årstiderna och högtiderna växlar! Jag gillar saker som man kan variera och som har många funktioner.
Dessa zinksiffror för 59 kr hade jag inte tackat nej till (de är tyvärr slutsålda), men jag ska göra en egen variant av detta i min adventsuppsättning. Jag komer dock att använda mig av pappersettiketter som jag tänker beställa från Panduro.
Husen har jag bloggat om flera gånger tidigare, och jag är så kääääär i dem - snälla tomten?! SNÄLLA?! De kommer in till butiken i början av denna månad... *blink*
Det blir ingen gran i år, så roligt ska inte Luran få ha ;-). Däremot fastnade jag för detta! Jag har en gammal vit och kantstött emaljerad hink i matkällaren som jag ska fylla med granris och ljus, samt några väl valda dekorationer. Tror det blir kanon!
Burköverdrag
Enkelt julpyssel!
Hjälp - vilken bilbarnstol?!
Badankor
Badbomber i form av ankor, säljes i 3-pack för 99 kr.
Doftande badanka för 85 kr, välj mellan druva, hallon, äpple, kokosnöt eller bubbelgum!
Eller varför inte ett 3-pack med små doftankor för 115 kr om man har svårt att välja en doft - perfekt att ha på toaletten då de sprider väldoft!
Bättre, men inte bra!
Sänkt...
Jag känner mig risig... Jag vill verkligen inte bli sjuk nu :-( Jag har i alla fall ställt in resan till Östersund med jobbet i morgon. Det kändes inte som en bra idé att släpa runt på en förkyld Lura i ett par timmar för att beskåda tätortsnära skogar, och med tanke på hur jag själv mår för tillfället och hur regnet öser ner där ute var detta ett synnerligt klokt beslut. Det blir en kopp te, tidningar och sängen för mig nu. Men innan jag säger god natt så tänkte jag tipsa om en sista tävling för i dag, och det är en tävling hos Ango där man kan vinna filmen "Djävulen bär prada". Då mannen bestämt hävdar att detta är en tjejfilm har jag ännu inte sett den, så jag hoppas förståss att jag vinner den - men om inte den hittar hem till mig hoppas jag att den hamnar hos just DIG! Nej, nu gör jag kväll och hoppas att en välbehövlig sömn ska göra susen :-)
Snälla tomten...
...kan du på något sätt fixa så att detta vackra silverfat ligger under just min julgran på julafton?! Men det klart, tomten har väl mycket att stå i, så det är bäst jag försöker vinna det hos Lilla Flisans hus för att vara på den säkra sidan ;-)
Tekanna
Löste är ju såg gott, men alla mina tekulor läcker - därför är jag med och tävlar om en tekanna med inbyggt filter hos Brunkullan med Mosipperötter.
Jultävling
Julpaket från Aspegren
Dagens Lura
Foto: Privat
Ni kanske kallar det Kärlek. Love. Liebe. Amore.
Jag kallar det Luran.
Kompromiss och julgardiner
Posten hade med sig en trevlig överraskning idag - det personliga blocket som jag vunnit hos junitjejen. Nu kan jag skriva ner alla mina bra och mindre bra ideér om infall!
Men den trevligaste överraskningen står mamma för. Hon tittade nämligen in med våtservetter till Luris, hundben till Dobby och julgardiner till mig - TACK!
Glögg!
Lönesamtal och ett klipp!
Jag vill köpa hus!
Foto: Himlen runt hörnet
Jag skulle så gärna åka till Ö-vik och strosa runt in den underbara butiken Himlen runt hörnet "live". Tänk att få köpa julklappar och julpynt där... Men det går visst även att beställa varor via butiksbloggen, jag måste nog kolla upp det ;-)
Jag har blivit utmanad...
Den som har skickat denna utmaningen till mig är Sanna.
Regler:
Länka den som har utmanat dig och sätt in dessa regler på din blogg.
Berätta 7 saker om dig själv både alldagliga och knäppa.
Utmana 7 stycken i slutet av detta inlägg genom att nämna deras namn och länka till dem.
Låt dem få veta att de har blivit utmanade genom att lämna en kommentar hos dem.
7 saker om mig:
* Jag har tagit en springnota i Bryssel.
* Jag är rädd för sprutor/nålar (kan ej ge blod då mina kärl drar ihop sig av skräck!).
* Jag har ett ruggit minne som gjort att jag inte behövt plugga särskilt hårt för att få topp betyg.
* Jag har lagat mat och dejtat på TV3.
* Jag är allergisk men har ändå hund.
* Envis är mitt förnamn, jag ger mig ALDRIG.
Jag utmanar dem som känner sig manade! :-)
Änglakakan - en bekännelse!
Ljuslyktor
Min lilla groda...
Foto: Privat
Luran har hosta och är snorig :-( Varm känns hon också till och från. Har varit så ett par dagar, men är trots det inte speciellt gnällig och grinig. Vi har fått jordens snällaste lilla Lura, önskar bara att jag kunde ta hennes förkylning...
Mer zink...
En underbar filt
Zink
Helgens Luror
Foto: Privat
Luran gillade fladdermössen - särskilt att tugga på dem!
Foto: Privat
Och så här glad var Luran i fredags då Faster A tittade in med lite rejäla vinterkläder som kusin Elias haft och som Luran nu ska få låna - perfekt till skotersäsongen! Tack!
Lurans nya "hobby"
Foto: Privat
Luran har en ny "hobby" - den heter "driva mamma vansinnig genom
att ständigt bada i Dobbys vattenskål."
Barn ÄR rara ;-)
Turtant utan dess like!
Foto: Privat
Men inte nog med det... döm om min förvåning - när jag kom hem så ser jag ju att jag dessutom vunnit swarowski beströdda BH-band hos Bantarbritta!!!
TACK!
Tillbaka!
Foto: Privat
Huset har tidigare varit affär, och det finns kvar en del klenoder sedan den tiden.
Vi åkte upp till Risbäck och tände på gravarna på lördag förmiddag, sedan åkte vi hem och åt lunch tillsammans och sedan tog jag, Luran och Faster A en promenad i det kalla men vackra vädret. När vi kom hem dukade vi och fixade inför middagen.
Sedan tog vi oss ett vinglas och inväntade mannen och svärfar som varit ute och jagat. Älgen klarade sig även denna gång kan jag meddela... När de kom avnjöt vi tacos i mängder och sedan en blodröd Dracula kaka, kaffe och avec. En verkligen trevlig kväll!
Foto: Privat
Jag, svärmor och Dobby...
Foto: Privat
Svägerskan och svågern :-)
Foto: Privat
Lurans goa kusin Elias ♥
Foto: Privat
Min anda svägerska - Sandra.I betydligt bättre form än i fjol ;-)
Foto: Privat
Svärfar och Jörgen - varav den senare höll i bordsbönen... eller hur var det?!
Foto: Privat
Mannen och Luran ♥
Foto: Privat
Sist men inte minst - en bild på Kajsa som ger Dobby en omgång. Nej, lovar, det ser värre ut än vad det är. Dom är kompisar och har haft så kul tillsammans i helgen!
Foto: Privat
Den här "hotell" frukostbuffén stod uppdukad båda dagarna, inte illa. Men det lyxigaste av allt är att jag haft massor av Luran vakter och dessutom har jag knappt behövt diska - tack mina kära svägerskor! Det har verkligen varit en toppen helg!
Foto: Privat
Men nu har vi gjort som ägaren till detta bo, städat och bommat igen för denna gången. Men om inte allt för länge så ses vi förhoppningsvis allihopa igen (kanske till jul?).
Jag hoppas att ni haft en minst lika skön och avkopplande helg som jag har haft!